Ecz. Hakan Dinçarslan

Hidrojenli Su

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Hidrojenin ne olduğunu az çok hepimiz okul derslerinden ve güncel yaşamdan öğrendiğimiz kadarıyla biliyoruz. Yine aynı şekilde suyun iki hidrojen bir oksijen elementinin birleşmesinde meydana geldiğini okul yıllarındaki derslerden anımsarız. Öyleyse suda zaten iki tane hidrojen atomu var ise peki bu hidrojenli su neyin nesi, bu nerden çıktı, bunun ne faydaları var deyip kendimize böyle sorular sorabiliriz. İşte konunun da en önemli noktası burası, bu hidrojenli su denen şeyi ilk defa Japonlar bulmuşlar araştırmışlar incelemişler çok faydalı olduğunu hatta faydalarının burada yazmakla bitiremeyeceğim kadar fazla olduğunu tespit etmişler. Daha sonra dünyadaki diğer araştırmacı meraklı, akıllı insanlar da üniversitelerde ve çeşitli laboratuvarlarda bu hidrojenli suyu incelemişler. Çeşitli hastalıkların tedavisinde ve de en önemlisi sağlıklı olmaktaki önemini keşfetmişler. Durum böyle olunca bende size hidrojenli suyla ilgili bir dizi yazı yazmaya karar verdim.

Hidrojen, H2 ya da iki atomlu hidrojen, tatsız kokusuz yanıcı bir gazdır. Hidrojen gazının sağlık faydalarıyla ilgili araştırmalar ilk olarak 1975 yılında yapılmış kanserli tümörlerde etkili olduğu görülmüş ve daha sonra da araştırmalar devam etmiştir. Şu anda 500’den fazla sayıdaki yayın, bu gazın 150’den fazla hastalığın iyileştirilmesinde etkin rolü olduğunu ispatlamıştır. Tabi burada bu hastalıkları teker teker yazmam mümkün değil ancak bu hidrojenli su konusuna ve hidrojenli su içmenin faydalarına burada fırsat buldukça yazmak sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Son dönemlerde alkali su içmek konusunda pek çok insan araştırmalar yaptılar ve alkali su içmenin faydalarını konuştu. Evet, alkali su içmek faydalı, birçok faydası var ama şunu söylemek gerekirse hidrojenli su özellikle zaten alkali bir sudur ve aynı zamanda daha da etkin ve faydalıdır bunun yanında alkali suya göre de çok daha fazla artıları olan dahası olan bir sudur. Bu hidrojen gazı neler yapıyor diye insanlar araştırdıklarında bunun bir kere çok kuvvetli bir antioksidan özelliği taşıdığını görmüşler. Antioksidan nedir ne işe yarar diye soracak olursak, antioksidan demek en başta vücudun yaşlanmasını engelleyen vücudu zararlı olan maddelere karşı koruyan anlamına gelen maddeler demektir. Bunun yanı sıra bu hidrojen gazının alerjilerden korunmak, inflamasyonu azaltmak yani iltihaplanmayı gidermek ve obezite ile mücadele etmek yani kilo vermeye yardımcı etkileri vardır. Bu söylediklerimi daha fazla merak edenler Google da hydrogen water diye yazdıklarında birçok bilimsel makaleye ulaşabilirler.

Bu konuyu ilerleyen haftalarda uzun uzun burada sizlerle paylaşmak istiyorum meraklıların mutlaka takip etmelerini tavsiye ederim.

(Sağlıkla ilgili daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için  www.saglikliolalim.com  dan yararlanabilirsiniz. www.saglikliolalim.com Sizin için yeni bir yaşam tarzı.)