Ecz. Hakan Dinçarslan

Hidrojenli Su ve Cilt Sağlığımız

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Hidrojenli su içmenin ve kullanmanın inanılmaz faydaları ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucunda bu suyu kullanmadığımız her gün çok şey kaybediyor olduğumuzu anladım. Cilt için inanılmaz faydaları olan bu hidrojenli su cildimizin elastikiyetini, esnekliğini, nemini, yağ oranını ayarlar.

Sağlıklı, elastik, kırışıksız, genç görünümlü bir cilde sahip olmak isteği ilkel insanlara kadar uzanır. Eski insanlar doğal sularla cilt terapisi uygulamaları yapmışlardır. Bu uygulamaların cilt için çok faydalarının olduğu görülmüştür. Bu özel suların redüktive edici özelliklere sahip olduğu ve yapılan incelemelerde de bu özelliğinin içerisindeki çözünmüş hidrojen iyonlarından dolayı olduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine hidrojen iyonu içeren sular hazırlanmış ve bunlar denenmiş ve her iki suda da etkinin aynı olduğunu görülmüştür. Sonuç olarak sudaki bu serbest hidrojen iyonlarının insan derisindeki oksidasyon –redüksiyon potansiyelini (ORP) azaltarak etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bu önemli bir özelliktir çünkü sağlıklı ciltte indirgeyici özellikler vardır. Cilt ORP si oksidatif stresten, güneşe aşırı maruziyetten ve ayrıca yaşlanma ile artar. Cildin redoks potansiyeli ile yaşlanma arasındaki ilişki araştırılmış ve indirgeyici suların cildin oksidatif potansiyelini azalttığı gözlemlenmiştir.

Hidrojenli su ile cildimizi yıkamak ya da banyo yapmak ya da hidrojenli su ile dolu bir küvete girmek cildin hem ORP’sini düşürecek hem de elastikiyetini artıracaktır ve de cildin parlak bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

Yine araştırmacılar, farelerin ciltlerine aşırı güneş ışını verdi ardından da normal su ve diğer grup farelere de hidrojenli su uygulaması yaptılar normal su verilen grupta inflamasyon ve güneş yanığı izleri ve yaralar oluşmuşken diğer gruptaki hidrojenli su uygulanan grup ta ciltte iyileşme süresinin daha az olduğu, cilt hasarı seviyesinin daha az olduğu, deri hücre hasarının daha az olduğu görülmüştür.

Yine bir çalışmada hidrojenli suyun cildin nemini artırdığını ve kollajen yapımını iki kat daha fazla artırdığını ciltteki kollajen oranını artırdığını kollajenin yıkım süresini azalttığını göstermiştir.

Ayrıca hidrojenli suyun ciltte DNA hasarını azalttığı, hücre ölümünü azalttığı hücre içi serbest radikal oranını azalttığı da görülmüştür.

Üç ay boyunca düzenli olarak hidrojenli suyu kullanmak, yıkanmak, cildimizi yıkamak derimizdeki kırışıklıkları önemli ölçüde azaltmaktadır. Hidrojenli suyla günlük cilt bakımı yapmayı herkese öneriyorum.

Yine hidrojenli su kullanımı ciltteki karotenoid oluşumları engelleyeceğinden dolayı da cildi kansere yatkın olan kişilerde de kansere karşı koruyucu bir etki oluşturacağı gerçektir.

Cilt sağlığımız ve güzel bir cilt için tüm cildini sevenlere www.lajeunesse.com.tr adresinden bilgi almalarını ve hidrojenli su ile cilt bakımı yaptırmalarını öneririm.

Hidrojenli su ve diğer tüm sağlık bilgileri için www.saglikliolalim.com bilgi ve sağlık siteniz.