Ecz. Hakan Dinçarslan

İdrarı Tutamamak (İdrar Kaçırma)

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Halk arasında sıkça görülen bir durum olan idrarı tutamama durumu aslında bir hastalık değil idrarın istemsiz bir şekilde sızıntısıdır. İdrar kasları (sfinkter) üzerindeki kontrol kaybolur ya da azalır. Utanç verici bir durum olarak algılandığı için genelde insanların söyleyemedikleri, ifade edemedikleri genelde bayanlarda daha çok görülen bir durumdur. Bayanların neredeyse üçte birinde rastlanmaktadır.

Genelde yaşlanmayla birlikte ortaya çıkıyor olsa bile idrar kaçırma aslında bir yaşlılık belirtisi değildir. Genelde hapşırma, öksürme, gülme egzersiz gibi durumlarda rastlanır.

İdrar kaçırma bir hastalık değildir bir semptomdur altta yatan durumlardan ve fiziksel problemlerden kaynaklanıyor olabilir.

Basitçe bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durarak belirtilerini hafifletebilirsiniz:

  • Alkol
  • Kafein
  • Gazlı içecekler
  • Yapay tatlandırıcılar
  • Çikolata
  • Şili biberi
  • Baharat, şeker veya asit, özellikle narenciye meyveleri
  • Kalp ve tansiyon ilaçları, yatıştırıcılar ve kas gevşeticiler
  • C vitamini büyük dozlarda

Bunları bir dönem diyetinize sokarak idrar kaçırma durumunu telafi edebilirsiniz. Bunun dışında kabızlık ve idrar yolları enfeksiyona sahipseniz bunlarda idrar kaçırmanıza sebep olabilir.

Bunların dışında gebelik, doğum, yaşlanma ile mesane kaslarının gevşemesi, menepoz, prostat büyümesi ve nörolojik bozukluklar idrar kaçırmasına sebep olabilir.

Aşırı kilo, sigara içmek idrar kaçırmada risk durumlarını oluşturur.

İdrar kaçırmayı önlemek için

Kilo kontrolü,

Egzersiz (yoga),

Kafein ve alkollü asitli gıdalar gibi mesane irritanlarından kaçının,

Kabızlığı önleyecek lifli gıdalar tüketin,

Sigara içmeyin ve sigarayı bırakmak için destek alın.

Topikal östrojen krem kullanımı ve tofranil gibi bazı anti deprasan ilaçlar doktorlar tarafından önerilmektedir. Bunun dışında magnezyum, D vitamini, değerlerinize de baktırmanız gerekebilir.

Eğer baş edemeyeceğiniz derecede bir idrar kaçırma durumunuz var ise yine doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim.

(Sağlıkla ilgili daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için  www.saglikliolalim.com  dan yararlanabilirsiniz. www.saglikliolalim.com Sizin için yeni bir yaşam tarzı.)