Ecz. Hakan Dinçarslan

Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri-1

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Kansızlık, demir eksikliği, anemi sık sık karşımıza çıkan ya kendimizde ya da bir yakınımızda her an karşılaşabileceğimiz bazen önemsemediğimiz ama altında çok önemli sebepler barındıran hassas bir konudur.

Demir vücudumuzda birçok önemli fonksiyonu olan önemli bir mineraldir. Ana önemli görevlerinden biri kırmızı kan hücrelerinin hemoglobindeki oksijeni enerji üretimi için dokulara taşımasıdır. Demir bu yönüyle tüm organizmanın hayatta kalması ve büyümesi için kritik öneme sahiptir.

Vücudun bütün minerallerinde olduğu gibi demir de azlığında ciddi sağlık sorunlarına sebep olurken fazla olması da yine bazı problemlere sebep olabilir. Günlük demir ihtiyacımızın bir kısmını yediğimiz gıdalardan karşılamaktayız gıdalardaki demir bağırsaklardan emilerek vücudumuza girer ve kana karışır ,oradan da doku ve organlara yayılır .Bura da mide asidi konusuna dikkat çekmek istiyorum. Eğer mide asidimiz bozulmuş ise yani anti asit veya mide ilaçları kullanıyorsak midemizde ki demir emilebilecek form demire dönüşemeyeceği için biz yeterince demir içeren gıdaları alsak bile kansızlık ve anemi çekeriz o yüzden midemizin asidik özelliğini bozmamamız gerekir.

Demir eksikliğinin çeşitli nedenleri olabilir, bunlara da kısaca değinmek istiyorum. Mesela beslenme bozukluğuna bağlı olarak anemi gelişebilir ya da herhangi bir bağırsak bozukluğu varsa ve bağırsaklardan yeterince emilim olmuyorsa demir eksikliği olabilir bu bağırsak hastalıkları: Çölyak, ibb (barsak sendromu), mide ülseri bozuklukları, safra kesesi taşları ve safra bozuklukları gibi hastalıklar olabilir. Yine emziren annelerde ve gebe kadınlarda artan demir ihtiyacına bağlı olarak anemi görülebilir. Hemoroit ve kanser gibi hastalıklara bağlı olarak da anemi hastalığı görülebilir.

Demir eksikliğinin belirtileri arasında yorgunluk, sinirlilik, soluk cilt, deforme olmuş tırnaklar şişmiş dil ve ağız ağrısı gibi belirtiler vardır.

Demir eksikliği çocuklarda zayıf bilişsel gelişimle bağlantılıdır o yüzden kansızlık ve demir eksikliğinin çocuklarda önemli zihinsel belirtilerin sebebi olabilir. Mesela çocuklarda artmış hiper aktivite bozukluğu demir eksikliğine sebep olabilir, yine tam tersi olarak artmış demir eksikliğinde hiperaktivite bozukluğuna sebep olur. Çocuklarda artmış demir eksikliği otizmlerde bağlantılı olabilir. Demir eksikliği zihinsel geriliğe ve mental bozukluklara düşük IQ ve yavaş dil motor gelişimine neden olabilir.

Yetişkinlerde demir eksikliği depresyon ve kaygı ile ilişkilidir. Özellikle vejetaryen diyet yapan genç bayanlarda demir eksikliği daha belirgin bir şekilde görülmektedir. Adet kanamalarının uzamasına bağlı olarak da eksilen demir miktarına bağlı olarak da demir eksikliği belirtileri ve ruh hali bozuklukları daha da belirginleşmektedir. Hamilelik sırasında demir ihtiyacı artmaktadır çünkü annenin kan hacmi genişler ve gelişmekte olan fetüsün ve plasentanın daha fazla büyümesi için demire ihtiyaç vardır. Hamile bayanlarda demir eksikliği düşük doğum riski ve bebekte büyüme eksikliğiyle kendini gösterebilir. Doğum sonrasında depresyon riski, yorgunluk ve tükenme belirtileri de yine anne sütünün az olması da demir eksikliğiyle ilişkili olabilir.

Sağlıklı cilt, saç ve tırnak demir gerektirir. Kollojen üretimi için demir gereklidir, dokuların ve yaraların kendini yenilemesi için demir gereklidir. Demir eksikliği soluk cilt, kaşıntılı deri, kırılgan tırnaklar, kuru ve kırılgan saçlarla ilişkilidir.

Demir eksikliğinin önemini belirtilerini ve alınabilecek önlemleri önümüzdeki hafta daha da ayrıntılı devam etmek istiyorum bu önemli sağlık sorununu atlamamak gerektiğini düşünüyorum.

(Sağlıkla ilgili daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için  www.saglikliolalim.com  dan yararlanabilirsiniz. www.saglikliolalim.com Sizin için yeni bir yaşam tarzı.)