Özkan Pekçalışkan

Karşıyaka düştü düşecek!

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Karşıyaka’da sezon başından bu yana ne yapsa fayda etmiyor. Sezon başında takım planlamasında yapılan yanlışlar bütün sezonu etkiledi ve şu an ki durumda şampiyon olacak diye beklenen takım küme düşmeme mücadelesi veriyor. Bulunduğu lig kurulduğundan bu yana ligden düşmeyen tek takım olan Karşıyaka bu sezon sonu bu isteksiz futbol ve yapılan yanlış kadro planlaması ile ligden düşme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Ligde düşme potasında yer alan direk rakiplerine karşı oynadığı maçları bile kazanamayan Karşıyaka’nın ligde kalma ihtimali artık her geçen hafta daha da zayıflıyor.

1461 Trabzon maçında 10 kişi kalan ve 3 puan üstünde olan rakibine oyunda üstünlük kuramayan Karşıyaka sahadan mağlubiyetle ayrıldı. Sezon başında takıma büyük umutlarla transfer edilen Gökhan Ünal ve Necati Ateş ve devre arasında takıma tekrar geri Can Erdem maça yedek başladı. Direk rakiple oynanan ve 6 puanlık maçta takımın bütün santraforlarının yedek kulübesinde olması düşündürücüydü. Sonradan oyuna alınmaları da bir şeyi değiştirmedi.

Bundan sonraki 5 hafta Karşıyaka için çok daha kritik maçlara sahne olacak. Zira ligde şampiyonluk ve playoff için oynayan takımlar ile karşılaşacak olan Karşıyaka’nın bu rakiplerden puan veya puanlar alması çok daha zor gözüküyor. Ligde sırası ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Spor, Alanya Spor, Kardemir Karabük Spor, Elazığ Spor ve Adana Spor ile karşılaşacak olan Karşıyaka’nın bu takımlardan puan alması çok zor ihtimal olarak ufukta bekliyor. Önümüzdeki 5 hafta Karşıyaka’nın kaderini belirleyecek. Alınacak kötü sonuçlarla ligden hiç düşmeyen Karşıyaka düşme tehlikesini iyice ensesinde hissedip havlu atabilir. Bu sene ki tablonun iyi analiz edilmesi lazım. 114 yıllık bir camianın bu durumlara düşmemesi gerekirdi. Basketbol şubeden feyz alınarak bazı adımları ve hamlelerin en kısa zamanda atılması gerekiyor. Yoksa her şey çok geç olabilir.