Özkan Pekçalışkan

Karşıyaka düştü, İzmir düştü!!!

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

13 yıl aralıksız olarak mücadele ettiği PTT 1. Lig’den 32. Hafta itibariyle deplasmanda oynadığı Alima Yeni Malatyaspor maçı ile lige veda eden Karşıyaka, mücadelesine Spor Toto 2. Lig’de devam edecek. Sezona şampiyonluk parolası iler başlayan takımın 2 hafta kala ligden düşmesi gerçekten araştırılması gereken bir konudur. En kötü olduğu sezonlarda bile ligde orta sıralarda kalmayı başaran Karşıyaka, bu sezon başaramadı.

Bütün sezonu incelediğimiz zaman konuşulacak çok şey var. Ama sağlıklı düşünmek ve karar vermek adına bunları sıcağı sıcağına konuşmak pek faydalı olmayabilir. Sezon boyunca ligde 5 teknik adamla mücadele eden sezon başında ve devre arasında sayısız transfer yapan Karşıyaka, ligde hiçbir hedefini tutturamadı. En sonunda takımın başına gelen Soner Tolungüç ise onurlu bir mücadele örneği göstererek Karşıyakalı duruşunu herkese gösterdi. Türk futboluna ve milli takıma Onur Kıvrak’ı kazandıran Karşıyaka, önümüzdeki yıllarda Türk futboluna yine bir kaleci kazandıracak. Kaleci Erhan Erentürk kaleyi devraldığı maçlarda sezon boyunca kalede olsaydı neler olabileceğinin sinyallerini herkese gösterdi. Bazen kaybederken de bir şeyler kazanabilirsiniz. Karşıyaka da düşerken hem çok iyi bir teknik adam hem de çok iyi bir kaleci kazandı.

Bundan sonra Spor Toto 2. Lig’de Karşıyaka’nın altyapıdaki gençlerine güvenip forma vermesi gerekir. Karşıyaka artık özüne dönmelidir. Bu Karşıyaka adına kaçırılmayacak bir fırsattır. Soner Hoca ve Kaleci Erhan şu anda bunun en güzel örneğini bizlere göstermektedir.

Altay düştüğü ligden hale kurtulmayı başaramadı. İzmirspor’un şu anda adı bile geçmiyor. Bucaspor olduğu ligde var olma savaşı veriyor. Göztepe ve Altınordu’nun Süper Lig’e çıkma şansı bulunmuyor. İzmir’de tesis yok. Takımlar sezon başında futbol oynanacak stat aradı. Göztepe maçlarını İzmir dışında oynadı. İzmir’de futbol adına işler iyi gitmiyor. Asırlık çınarlar bir bir küme düşüyor. Buna son olarak da Karşıyaka eklendi. Umarım futbol takımları ve İzmir’in önde gelenleri bu durumu biraz düşünüp çözüm yolu bulurlar.