Özkan Pekçalışkan

Karşıyaka’nın bir hayali vardı!

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Karşıyaka şampiyonluk parolası ile girdiği sezonda ilk yarıyı ligin dibinde bitirdi. İlk yarının son maçında İzmir derbisinde Altınordu ile karşılaşan Karşıyaka sahadan 1-0 mağlup ayrıldı. Tribünlerde çok az sayıda futbolsever bu maçı takip etti. Alınan bu mağlubiyetle Karşıyaka ilk yarıyı 13 puanla bitirdi. 2003-2004 sezonundan bu yana eski adıyla Bank Asya 1. Lig şimdiki adıyla PTT 1. Lig olan ligde mücadele eden Karşıyaka ilk kez ilk yarıyı küme düşme potasında bitirdi. Geçtiğimiz sezonlarda iki kez play off oynayıp Süper Lig’in kapısından dönen Karşıyaka da işler bu sene hiç iyi gitmiyor.

Bugün Karşıyaka’da olağanüstü genel kurul yapılacak ve yeni yönetim ile yeni başkan seçilecek. Yeni yönetimin acil kararlar alıp ikinci yarı takımı bu düştüğü durumdan kurtarması gerekir. Bir asırdan fazla maziye sahip olan bu kulübün düştüğü durum hiç iyi değil. Sporda kazanmak da var kaybetmek de fakat böyle mücadele etmeden kaybetmeye hakkınız yok. Karşıyaka taraftarının takımından en çok istediği şey sahada takımın terinin son damlasına kadar formasını ıslatmasıdır. Karşıyaka’nın içine düştüğü bu durumdan mutlaka çıkarılması gerekir. Herkes taşın altına elini koymalıdır. Ligin ikinci yarısında bambaşka bir Karşıyaka’yı sahada görmek taraftarın hakkıdır. Altınordu gençlerle mücadele ettiği ligde 24 puanla liderin 5 puan gerisinde ligi tamamladı. Karşıyaka da kendi gençleri ile mücadele etseydi herhalde bundan daha kötü olamazdı.

Yiğit düştüğü yerden kalkar. Karşıyaka’nın düştüğü bu durumdan camianın yönetimiyle taraftarıyla her neferiyle birlikte omuz omuza vererek kalkması zor olmamalı. Geçen sene basketbol takımı ile geçirdiğimiz muhteşem sezonu unutmayalım. Camia, taraftar, yönetim ve sporcular kenetlendiği zaman Karşıyaka Spor Kulübünün başaramayacağı iş yoktur. 1995-1996 sezonundan bu yana Süper Lig’e hasret kalan Karşıyaka için hayaller için hiçbir zaman bitmemelidir. Geçen sezon Coach Ufuk Sarıca ‘Bizim bir hayalimiz var’ dedi ve bu hayal gerçek oldu. Şimdi futbol için bu hayal neden gerçek olmasın. Sadece inanmak ve istemek yeterlidir.