Özkan Pekçalışkan

Karşıyaka’nın iki yüzü

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Karşıyaka PTT 1. Lig’in 8. Haftasında Kardemir Karabükspor deplasmanına konuk oldu. Ligde geride kalan haftalarda istediği sonuçları alamayan ve bu sebepten dolayı teknik direktör değişikliğine giden Karşıyaka’da değişen bir şey olmadı. Hala oyun anlamında Karşıyaka takımının eksiklikleri çok fazla. Karşıyaka’da ligin başlamasından bu yana değişen tek şey teknik direktör oldu. İyi giden bir şeyi takımda görmek oldukça zorlaştı. Takım gittikçe ligin dibine demir atmaya başladı. Sezona şampiyonluk parolası ile başlayan Karşıyaka takımı, şu anda küme düşmemeye oynayan takım görüntüsü veriyor. Sezonun ilk yarısının da yarısına geldik fakat bir umut ışığını takımda göremedik.

Kemal Özdeş’in takıma nasıl dokunuşlar yapacağını bilemiyoruz. Ancak takıma hemen müdahale edilmesi gerekir. Defansif anlamdaki sıkıntılar hala devam ediyor. Karabük maçında yenilen golde Serkan Kurtuluş’un Zenke gibi süratli bir oyuncuya ceza sahasına girmek üzereyken o müdahaleyi yapmaması gerekir. O müdahaleyi yaparsanız sonucunda hakemin penaltı düdüğünü çalması da kuvvetle muhtemeldir. Defansta oynayan ve kademeye giren oyuncuların daha dikkatli olması kaçınılmazdır. Sezon başından bu yana kırmızı kartlar ve aleyhine çalınan penaltılar konusunda Karşıyaka takımının istatistiği oldukça kabarık görünüyor.

Maça gelmek gerekirse maçla ilgili daha fazla söylenecek bir şey yok. Maçın 2. dakikasında yenilen gol ile mağlup duruma düşüyorsunuz. Daha sonra beraberliği yakalıyorsunuz. Fakat ikinci yarıda penaltıdan yediğiniz golü çıkaramıyorsunuz. Karşıyaka bu sezon daha geriye düştüğü bir maçı galibiyete çeviremedi. Necati Ateş son vuruşlarda oldukça güçsüz kalıyor. Takımın forveti tecrübeli ama güçsüz. Bu takım nasıl düzelir, ilk yarının sonuna kadar nasıl toparlanır herkesin kafasında soru işaretleri var.

Öte yandan Karşıyaka’nın basketbol takımına bakıyorsunuz şampiyon kadrodan 8 oyuncusunu kaybetmiş ama yine de sezona 2’de 2 ile başlamış. Euroleague’de ilk defa maça çıkan takım bu ligin gediklisi Barcelona’yı evine mağlubiyetle gönderiyor. Bence futbol takımına nasıl takım olunuru göstermek için basketbol şubenin maçlarının ve antrenmalarının gösterilmesi gerekir. Taraftar basketbol takımıyla gurur duyarken futbol takımıyla kahrolmaya devam ediyor. Bu sezon da Karşıyaka, basketbol şubesi başarıları ile futbol şubenin önüne geçeceğe benziyor. En azından basketbol şubedeki yapılanma örnek alınsa futbol şubede de başarı gelecektir. Başarıyı uzaklarda aramaya gerek yok basketbol şubenin yaptıklarına bakmak yeterlidir.