Özkan Pekçalışkan

Karşıyaka’nın play-off serüveni

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Yazarın Diğer Yazıları
Sezon başında bu takım play-off oynayacak, 2. Lig’in kapısından dönecek deseler kimseler inanmazdı  herhalde. Sezonun 8. haftasında üçüncü teknik direktörünü göreve getiren Karşıyaka’da herkes umutlarını kaybetmiş, kulüp ve taraftarlar üzerine sanki kara bulutlar çökmüştü. Karşıyaka amatör kümeye düşerse ne yaparız diye herkes kendi kendine sormaya başlamıştı bile.

Ancak göreve gelen Mesut Toros, ilk maçlarda aldığı puanlar ile önce karamsar havayı dağıtmayı başarmıştı. Taraftar ve kulüp öncelikle kendine küme düşmemeyi hedef koymuştu. Mesut Toros’ta hiçbir zaman biz şampiyon olacağız ya da play-off oynayacağız dememişti. Ama tek söylediği bir şey vardı Karşıyaka gibi bir kulüpten size teklif gelirse hangi ligde olursa olsun kabul edersiniz çünkü Karşıyaka büyük bir camiadır demişti.

Mesut Hoca, haftalar geçtikçe önce futbolculara daha sonra kulüp ve taraftarlara Karşıyaka’nın büyük bir takım ve köklü bir camia olduğunu tekrar aşılamaya ve kabul ettirmeye başladı. Karşıyaka’da yavaş yavaş taşlar yerine oturuyordu. Ligin ilk yarısı bittiğinde Karşıyaka’da küme düşme korkusu diye bir şey kalmamıştı. Altyapı patentli kadrosu ile Karşıyaka ligde basamakları teker teker çıkarken, hızla play-off potasına ve üst sıralara yaklaşıyordu. Karşıyaka’nın gençleri isyan bayrağını açmıştı bir kere. Karşıyaka şahlanmaya başlamıştı. Ligin son haftalarına doğru giderken küme düşecek takımda play-off hesapları yapılmaya başlanmıştı. Ligin son beş haftasında 5’de 5 yapan Kaf-Kaf ligi dördüncü bitirerek kendini play-off’a atmıştı.

Karşıyaka kendi içinde peri masalını yaşamış ve yaşatmıştı. 9 yıl sonra bu takım şampiyonluk ve play-off hesaplarını kafasında kurguluyordu. Günahıyla sevabıyla Karşıyaka’nın gençleri play-off’ta iki maça çıktılar ve Van BBSK’ya elendiler. Kulübe ve camiaya bu heyecanı yaşatan oyuncu grubu ve teknik direktör Mesut Toros’u canı gönülden tebrik etmek gerekir. Aynı şekilde futbolcuların ve hocanın her zaman yanında duran ve maddi manevi hiçbir yerden destek almayan Karşıyaka yönetimini de tebrik etmeliyiz.

Sonuçta yanlışlarla başlanan sezon başarılı bir şekilde bitirilmiştir. Bundan sonraki hedef altyapıyı oturtarak ilerlemektir. Mesut Hoca ile bu takım mutlaka şampiyonluk yaşayacaktır. İyi bir planlama ile önümüzdeki sezon bu takım direk şampiyon olarak 2. Lig’e çıkabilir. Yeter ki özüne dönen takımda ayarlarla oynanmasın.