Özkan Pekçalışkan

Karşıyaka’ya mucize lazım

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Lige verilen milli aranın ardından kendi sahasında lider Adanaspor ile karşılaşan Karşıyaka, çekişmeli geçen maç sonunda rakibine boyun eğdi. Ligde girdiği 5 haftalık zorlu periyottan (G.Antep BBSK, Alanyaspor, Karabükspor, Elazığspor, Adanaspor) sadece iki puan çıkartabilen Karşıyaka, ligde kalan son 7 haftaya son sırada giriyor. Umutların giderek tükenmeye başladığı Karşıyaka’da son sıradan kurtulmak için önünde sadece 7 haftası var. Son hafta İzmir’de Altınordu derbisinde sahaya çıkacak olan Karşıyaka, maçın son düdüğü ile ya ligde kalacak ya da bir alt lige düşmüş olacak.

Sezona şampiyonluk parolası ile başlayan Karşıyaka’nın bir alt lige düşmesi çok fazla anlam ifade ediyor. Bu tabloda sorumluluğu olan herkesin iyi irdelemesi gerekiyor. Basketbol şubesi ile hem Türkiye’de hem de Avrupa’da başarıdan başarıya koşan Karşıyaka’nın futbol şubesinin bu hale gelmesinde herkesin payı var. Başka Karşıyaka yok. Bir alt lige düşüldüğü zaman oralardan gelip tekrar çıkmak kolay değil. Bunu herkesin iyi bilmesi gerekiyor. Mali olarak zor günler geçiren Karşıyaka’da bir alt lige düşmek çok şeyin başlangıcı olabilir. 100 yıldan fazla maziye sahip olan bir kulübün bu hale getirilmesi iyi irdelenmelidir.

Son 7 haftaya girerken ne taraftarda ne de yönetimde ne de futbolcularda ligde kalacaklarına dair bir ışık görünmüyor. Herkes durumu kabullenmiş gibi görünüyor. Bu saatten sonra Karşıyaka’nın bir mucizeye ihtiyacı var. Ya bu mucize gerçekleşecek Karşıyaka ligde kalacak ya da olan olacak ve yüz yıllık mazisi olan kulüp bir alt ligin yolunu tutacak. Daha önceleri çok şeyi başarmış olan Karşıyaka’nın bu durumun da üstesinden geleceği malumdur. Bir alt lige düşmek dünyanın sonu değildir. Fakat geçmiş iyi araştırılıp iyi incelenmelidir. Taraftar takımına sahip çıkmalıdır. Karşıyaka bir alt lige düşerken kimseden ses çıkmaması hayra alamet değil.