Taner Uyanıker

Kaybedilen bir şey yok!

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Fenerbahçe için olmazsa olmaz bir maçtı. Kesinlikle 3 puanla ayrılması gerekiyordu. Nitekim bunu başardılar. Beşiktaş için bir kayıptır ama bunun telafisi muhakkak olacaktır. Nitekim ertelenen maçı kazandıklarında yeniden liderliğe yükselecekler.  Maça geldiğimizde ilk yarıda Fenerbahçe’nin pozisyon üstünlüğü olmasına rağmen her iki yarıda da Beşiktaş’ın oyun üstünlüğü vardı. Özellikle bunu ikinci yarıda girdikleri net pozisyonlarla bir adım ileri taşıdılar.

Maçın en belirleyici unsurlarından birisi sezon başından beri en isabetli pas yüzdesini yakalayan Atiba’nın bu maçta çok fazla top kaybında bulunmasıydı. Bu durum Beşiktaş’ı ileriye taşımakta zorladı. Buna rağmen Beşiktaş özellikle ikinci yarıda bulduğu net pozisyonlarla maçı çok rahat çevirebilirdi. Savunması kuvvetli olan bir takıma karşı altı net pozisyondan daha fazlası üretilemezdi. Burada hücum oyuncularının beceriksizliği ve kaleci Volkan’ın iyi performansı gol olmasını engelledi.

Beşiktaş maçı kazanmış olsaydı büyük ihtimalle şampiyon olacaktı. Ama hala kaybedilmiş bir şey yok. Bu pozitif futbol anlayışı yine Beşiktaş’ı şampiyonluğa taşıyacaktır. Yeter ki bu maçın olumsuz havasını bir an önce üzerlerinden atsınlar.  Maçın hakemine gelecek olursak Cüneyt Çakır Avrupa’da çok üst düzey maçlar yönetse de Türkiye’de ki maçlarını beğenmiyorum. Özellikle Beşiktaş’ın derbi maçlarında verdiği Beşiktaş aleyhine kararlar kamuoyunu rahatsız ediyor. Dün Caner iki kez atılması gerekirken maçı tamamladı. Volkan’ın Sosa’ya attığı yumruğu da es geçen Çakır maçı zaten Fenerbahçe’ye vermişti. Her zaman söylendiği gibi Beşiktaşlıysan hem hakemi hem rakibi yeneceksin!