Ecz. Hakan Dinçarslan

Ketojenik Diyet ve Faydaları

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Ketojenik diyet son dönemlerde insanlar tarafından ilgi duyulan ve merak edilen bir diyet ve beslenme şeklidir. Bu denli merak edilmesinin sebebi belki de son yıllarda artan beslenme bozuklukları ve ona bağlı gelişen oktoimmun hastalıklar sonucu insanların değişik arayışlar içine girmesi tabii ki de bunun en büyük sebebidir. Artan hastalıklar özellikle beyin ile ilgili hastalıklarda epilepsi, dirençli epilepsi, otizm, hiperaktivite, multiple skleroz, ankilozan spondilit başta olmak üzere pek çok hastalıkta Ketojenik diyetin başarılı bir şekilde etkili olduğu görülmüştür. ‘Hastalıklar girdikleri yoldan çıkarlar’ söyleminin ne kadar doğru olduğuna inanan bir kişi olarak ketojenik diyetin ne kadar faydalı olduğunu sizi burada anlatmaya çalışacağım. Keton parçaları aslında gıdaların içerisinde bulunan ve enerji verimlilikleri çok yüksek olan yakıt molekülleridir, şekerden daha fazla yakıt oluşturabilirler.

Enerji verimliliği yüksek olan bu makro besinler iltihap azaltıcı ve odaklanmayı artırıcı özelliklerinden dolayı tercih edilen bir besin öğesi haline gelmiştir. Ketonlar bir karbon atomuna çift bağlı oksijenin ve de tek bağlı iki alkil grubunun bağlanmasıyla oluşan organik bileşiklerdir. Vücudumuzda bu keton cisimleri nasıl oluşur ve etkilerini nasıl gösterir birazda bu konuya değinmek istiyorum: Karbonhidrat yokluğunda ve glikojen depoları tükendiğinde yağlar karaciğere taşınır burada yağ hücreleri gliserol ve yağ asidi moleküllerine ayrılır bu yağ asitleri daha sonra ketogenez denilen bir süreçle keton cisimlerine dönüştürülür. Ketogenez öncelikle karaciğer hücrelerinin mitokondrilerinde oluşur.

Sağlıklı bireylerde ketozis yüksek yağlı diyet ve sıfır karbonhidrat diyetiyle yapılmaktadır. Ağızda aseton kokusunun olması bu keton diyetinin başlıca belirtisidir ketojenik diyet yapmadan eğer ağızda aseton kokusu mevcutsa bu durumda diyabet hastalığı söz konusu olabilir bir doktora kontrol ettirmenizi öneririm. Gıda olarak bu keton organlarının kullanılmasının faydalarının anlatacak olursam: Bu keton cisimcikleri kronik enflamasyon oluşumunu azaltır, serbest radikal oluşumunu azaltır daha az serbest radikal üretimi dokulardaki enflamasyonu azaltır. Buna bağlı olarak tümör oluşumu azalır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda mutiple sklerozlu hayvanlarda ketojenik diyetin beyindeki iltihap oluşumu üzerinde azaltıcı etkileri olduğu görülmüştür. Ketojenik diyet ve oluşan keton cisimleri anti oksidan kapasiteyi artırır, oksidadif stres oluşumunu engeller, DNA’yı oksidasyondan korunur ve genetik bozukluğu önleyici etki oluşturur. Ketojenik diyet ve oluşan keton organları beyin fonksiyonlarını geliştirir, özellikle Alzheimer hastalarında hastalığın ilerlemesini engelleyici etkileri olduğu görülmüştür. Ketojenik diyet ve keton organları cildin yapısını iyileştirir ve güzelleştirir, bu etki antioksidan kapasitenin artması ve yenilen gıdalardaki faydalı bileşiklere bağlı olarak gelişir.

Ketojenik diyet kan şekeri düzeylerini iyileştirir, bu etki düşük karbonhidrat kullanımına bağlı olarak gelişmektedir. Ketojenik diyet mitokondrilerin daha iyi çalışmasını ve mitokondriyal sağlığı geliştirir, mitokondrilerin enerji üretimini teşvik eder. Ketojenik diyet gıda bağımlılığını azaltır, karbonhidrat ve şeker yeme isteğini azaltır. Şeker yeme dürtülerini azaltarak daha az açlık oluşumunu sağlar. Ketojenik diyet kronik hastalık oluşum riskini azaltır, metabolik hastalık oluşum riskini azaltır. Obezite ve yüksek tansiyon oluşum riskini azaltır. Ketojenik diyet atletik performans oluşumunu artırır, sporcuların yüksek tempoda spor yapanların bisiklet sürücülerinin özellikle keton ağırlıklı beslenmeleri bunların performanslarını artıracaktır. Keton organları ve ketojenik diyet anti nöbet ve anti konvülsan etki oluştururlar, nöroprotektif özelliklere sahiptir. Ketojenik diyet ve faydaları hakkında daha fazla bilgi okumak istiyorsanız ve ketojenik diyetle ilgili yemek tariflerine ulaşmak istiyorsanız, www.saglikliolalim.com adresinden ulaşabilirsiniz. Buradan Otoimmun hastalıklar için lektinsiz diyet kitabımı satın alarak yemek tariflerini edinebilirsiniz.