Halil Yaylak

KOBİ’lere cansuyu

Halil Yaylak

halilyaylak@ilksesgazetesi.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önceki gün gerçekleştirdiği toplantı ile KOBİ Değer Kredisi’nin ayrıntılarını açıkladı. KOBİ’lere can suyu olması beklenen kredi desteğinin piyasada rahat bir nefes alınmasını sağladı diyebiliriz. Dengelenme sürecinin başarılı şekilde adım adım devam ettiğini belirten Bakan Albayrak, konuşmasının tamamında güven vermeye devam etti. 2018 hedeflerinin tutturulduğuna işaret eden Bakan Albayrak, 2019 motivasyonunu da daha yukarı taşıdıklarını ve KOBİ’lerin geleceğe daha güvenli bakmaları adına önemli bir adım attıklarını kaydetti. 

Destek kredisinin ayrıntılarına girersek eğer imalatçı ve ihracatçılar başta olmak üzere yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan şirketlere finansman desteğinin sağlanacağı bilgisi verildi. Bu sayede yüksek katma değerli üretim döneminin vurgusu yapıldı. Reel sektör oluşturulan bu ekosistem ile önümüzdeki dönemde rahat bir nefes alacaktır.  

İmalatçı ve ihracatçı şirketlere azami 1 milyon, hizmet sektöründeki şirketlere azami 500 bin TL kredi verileceği, paketin toplam büyüklüğünün ise 20 milyar TL olacağına bakacak olursak destek paketinin büyüklüğünü çok daha net görebiliriz. Kredi kullandırıldıktan sonra 6 ay kredinin geri ödemesinin olmaması ise piyasanın üzerindeki baskıyı kıracaktır. Yüksek faiz oranlarına kıyasla KOBİ Değer Kredisi’nin aylık yüzde 1.54 faizle verilmesi de dikkat çeken başka bir ayrıntı. Yaklaşık olarak bu krediden ise 40 milyon işletmenin faydalanması bekleniyor. 

2019 yılı yeni ekonomik programın bütçe disiplini konusunda yine son derece dikkatli davranıldığına da şuradan şahit olabiliriz. Öyle ki KOBİ Değer Kredisi Programı'nın Hazine'ye etkisi olmayacak. Bunda da bankacılık sektörünün sağlıklı yapısını korumasının etkisinin büyük olduğu görülüyor. Türkiye güçlü bankacılık altyapısı ile kendisine karşı açılan ekonomik savaşa en güzel tepkiyi aldığı disiplinli kararlar ile vermektedir. 

Son olarak KOBİ’lere açıklanan destek kredisi ile açık açık siz üretmeye devam edin biz sizin her zaman arkanızdayız mesajı veriliyor. Bu mesajı iyi okuyan KOBİ’lerin de devletin verdiği destek ile istihdama ve üretime katacağı değerlerin de artarak devam etmesini bekliyoruz.