Merve Nur Aslan Öz

Korkulması Gereken MOMO Değil!

Merve Nur Aslan Öz

mervenuraslan90@gmail.com

Şu sıralar çevremde birçok kişiden “Momo diye bir video var ve bu çocuklar internetten video izlerken aniden ortaya çıkıp çocuğa yapması gereken bazı tehlikeli görevler veriyormuş” diye duyuyorum. Bunu biraz araştırmak istedim, sonuçta Mavi Balina gibi bir oyun yüzünden de ülkemiz dahil birçok çocuğun vefat haberini izlemiştik.
Momo denilen karakter aslında 2016 yılında Keisuke Aisawa isimli bir sanatçı tarafından, korku sanat galerisinde sergilenmek amacıyla yapılmış bir heykel. Aslında büyük kuş, ana kuş anlamlarına geliyormuş bu momo. Zaten heykelin ayakları falan da kuş görünümü gibi. Sergiye giden kişiler tarafından paylaşılan bu resim zaman içerisinde bazı olumsuz haberlere de konu olmaya başlamış. Belki bu bir sergide sergilenmek üzere yapılan karakterdi fakat bunun haricinde internette çocukların gençlerin takip ettiği, izlediği birçok programda, oyunda, filmde, çizgi filmde yanlış davranışlar, kötü örnekler ve hatta tehlikeli telkinler bulunabileceğini ebeveynler tarafından asla unutulmamalı.
Bu tarz tehlikeleri yaratanlar bana göre ebeveynler. Sırf çocuğum susuyor en azından, hem ayakaltında olmuyor rahat rahat işimi yapıyorum gibi bir düşünce içerisinde olup uzun saatler çocuğun kontrolsüz şekilde tablet ve bilgisayar ile ilgilenmesine izin vermesidir. Bizim çocukluğumuzda barbie bebekler vardı, sokakta arkadaşlarımızla saklambaç oynadığımız kuytularımız vardı, cips poşetlerinin içinden çıkan tasolarla yaptığımız turnuvalarımız vardı, gül yapraklarından tırnaklarımıza oje yaptığımız bahçelerimiz vardı, bilgisayar çok az evde vardı ve onu da ebeveynlerimiz iş için kullanılan bir şey derdi, çok nadir de eğitici CD’lerden bir şeyler izlememize izin verirlerdi.
Yapmayın, yapmayalım tehlikeli oyunlar çıkmış çocukları, gençleri intihara sürüklüyor diye sonrasında hayıflanmaktansa önlemimizi alalım. Tablette, bilgisayarda oynarlarken de kontrol mekanizmamızı geliştirelim takibimizi bırakmayalım. Ama mümkünse bu elektroniklerle zaman geçirmesine minimuma indirmeye çalışıp, ilgilerini başka yerlere çekelim mesela uğraşabilecekleri basit müzik aletleri edindirelim, daha eğitici-öğretici oyuncaklara oyunlara yönlendirelim. İnanın önceki zamanlarda ki eskiden kalma oyunların adetlerin verdiği zararlardan korunmak bu mavi balinaymış, momoymuş bilumum saçmalıklardan korunmaktan çok daha basit ve ucuz.
Sağlıcakla…