Taner Uyanıker

Kötü Futbol

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Türkiye geleneğini bozmayarak, büyük turnuvalarda ilk maçı kaybetme alışkanlığını sürdürdü. Öncellikle bizden daha iyi bir rakiple oynadığımızı belirtelim. İyi oyuncuları olan ve çok iyi organize olan rakip karşısında sistemi oturmamış A Milli Takımı’mızın 1-0’lık bir skorla ayrılması bir şanstı. Hırvatlar pozisyon ve oyun üstünlüğünü özellikle ikinci yarıda net bir şekilde ellerine aldılar. Buna karşılık milli takım 1-0’a gerekli reaksiyonu veremedi

Kalecisinden, hücum oyuncusuna kadar tüm takım kötü oynadı. Hiçbir oyuncu kendi standartlarını bile yakalayamadı. Özellikle büyük bir beklenti içinde olduğumuz Arda Turan adeta milli takımın el freni görevini gördü. Ne fizik ne de zihinsel olarak bu turnuvaya hazır olmadığı ortada. Arda konusunda ısrar etmek hem Arda’ya hem milli takıma zarar verecektir. Onun yerine Emre Mor şu an için en iyi alternatif olarak görünüyor.

A Milli Takımı'mızın ne bir hücum organizasyonu ne de savunma organizasyonu var. Sahada çok dağınık bir görüntü çiziyoruz. Bu görüntüde bir takımın gol atması ise çok zor görünüyor. Maç 1-0 iken son dakikalarda ceza sahasına orta geliyor ve orada tek Burak Yılmaz var. Bu bile bazı şeyleri özetliyor. İleride çoğalamadık. Savunmanın dengesini bozacak hiçbir atak girişiminde bulunamadık. Hal böyle olunca Hırvatlar rahat bir maç çıkardı.

Bundan sonrası için ne olur bunu kestirmek çok zor. Çünkü millet olarak mantığımızla değil duygularımızla hareket ediyoruz. Bu maç kötü oynadık ama bir sonraki maç çok farklı bir milli takımı sahada görebiliriz. Daha her şey bitmiş değil İspanya maçından alınacak bir beraberlik bizi bu turnuvada tutabilir.