Taner Uyanıker

Kötü oyuna güzel galibiyet

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş ligin başından beri oynadığı belki de en kötü futbolu sergiledi. Buna rağmen kazanması da hanesine artı yazılacak bir durumdur. Bir takım tüm maçlarını iyi futbol oynayarak kazanamaz. Bazen kötü futbol sonrasında da üç puanı almasını bilmesi gerekir. Bu o tarz maçlardan birisiydi.

Maç öncesi pozitif futbol oynayan iki takımın maçından futbol zevki yüksek bir mücadele bekleniyordu. Nitekim ilk 20 dakikada bunu ispatlar nitelikte yüksek tempo ve bol gol pozisyonlu başladı. Bu dakikadan sonra maçta tempo azaldı ve ikili mücadelelerin daha fazla yaşandığı bir orta saha mücadelesine dönüştü. Bursaspor ilk devrede Beşiktaş’a göre daha aktifti. Beşiktaş’ta Atiba’nın maçın ilk yarısındaki etkisiz futbolu da bunda etken oldu. Bursalı oyuncularında Atiba’dan başlayan pas trafiği kesmek amacıyla bu oyuncuya yaptıkları baskınında etkisi vardı. Oradaki pas trafiğinin kesilmesi sonrası Beşiktaş çok top kaybetti ve hücumda alışılagelmiş etkinliğini gösteremedi. Bu durum bile şunu göstermektedir Beşiktaş’ta tek alternatifi olmayan futbolcu Atiba’dır.

Fiziksel mücadelenin yoğun olduğu ve 3 gün önce Avrupa maçından yorgun dönen takım için ikinci yarıda Necip’in girmesi doğru karardı. Orta sahadaki direnci artırdı. Nitekim Beşiktaş bu yarıda daha etkin bir çizgi yakaladı. Bursaspor’un da tehlikeli atakları başlamadan sonlandırıldı. Beşiktaş’a karşı yoğun bir presle oynayan Bursaspor’da ilerleyen dakikalarda yorgunluk baş gösterdi. Daha yetenekli futbolculardan kurulu Beşiktaş için bu bir avantaj oldu. Herkes maçın bu skorla biteceğini beklerken Beşiktaş barcelonavari paslaşmalar sonucunda Oğuzhan’ın şık vuruşuyla galibiyeti kaptı. Çok zorlu bir deplasmandan birde kötü futbola rağmen galibiyetle dönmesi Beşiktaş için şampiyonluk yolunda büyük kazanç oldu.

Beşiktaş’ın Alman Panzeri Mario Gomez bu maçta takımına uyarak kötü bir maç ortaya koydu. 3 pozisyona girdi. Birini kaleci çıkardı diğer iki pozisyonda da uygun durumda olmasına rağmen kafa vuruşlarını gerçekleştiremedi. Gökhan Töre’de ki düşüş ise hala devam ediyor. Milli takım sonrasında bir türlü toparlayamadı. Maç içinde bazen parlasa da genel olarak çok top kaybıyla oynuyor.