Ecz. Hakan Dinçarslan

Kulak Çınlaması ve Baş Dönmesi

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Güncel hayatımızda, yakın çevremizde sık sık karşılaştığımız bir rahatsızlık olan kulak çınlaması ister altında yatan sebepler ve mekanizmalar açısından, isterse de beraberinde getirebileceği diğer hastalıklar açısından olsun göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir rahatsızlıktır.

Ne yazık ki birçok hastalıkta olduğu gibi insanlar belirli bir süreden sonra bu hastalığa da alışıyor ve de onunla birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Hastalık aslında kendi başına tahammül edilemeyecek kadar önemli yaşam konforunu bozmaktaysa da aslında arkasında beraberinde belirli bir süreçten sonra daha da kulağa korkutucu gelebilen demans, epilepsi, alzheimer gibi daha birçok hastalığının oluşma sinyallerini de bize veriyor olabilir.

Kulaktaki bu çınlamalar aslında belki de kapımızda çalan gerçek alarm sesleri olabilir, evimize hırsız geldi alarm çalıyor sağlığımız elden gidiyor diye düşünmemizi gerektiren durumlar var diyebiliriz.

O zaman kulak çınlaması deyip geçmeyelim altındaki sebepler kısaca değinelim istiyorum:

Eğer vücudumuzda aşırı bir iltihap oluşumu var ise ve bu iltihaplanma kronik bir hal almış ise ve buna bağlı olarak vücudumuzun otoimmun sistemi harekete geçmiş ise bu durumda kulak çınlaması bize haber veriyor olabilir.

Uyku düzenimiz bozulmuş, düzenli uykuyu kaybetmiş geceleri uyanıp tekrar uyumakta güçlük çekiyor ve sabahları uykumuzu yeterince almış dinç bir şekilde uyanamıyorsak yine kulaklarımızdaki bu çınlama adeta bir alarm gibi bize haber veriyor olabilir.

Yine aynı zamanda beynimizde bulunan sinirlerimizi kaplayan myelin adı verilen bir oluşumla ilgili kayıplar mevcut ise buna bağlı olarak el ve ayaklarda güçsüzlük, karıncalanma, görme kaybı, konuşma zorluğu, çift görme, ısıya duyarlılığın artması gibi durumlar mevcut ise yine alarmlar başka yönden çalıyor diye düşünmeliyiz.

Ayrıca vagus sinir sistemimizin uyarımının azalmasına da bağlı olarak eğer kulak çınlaması yanı sıra yine baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, mide bulantısı, sık sık esneme durumları yaşıyor iseniz tabi ki de sizin için kulağınızda çanlar çalıyor ve hemen doktorunuza görünmenizin zamanı diyebilirim.

Kulağınızı iyi dinleyin, sağlığınızı duyun, sağlıcakla kalın.

(Sağlıkla ilgili daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için  www.saglikliolalim.com  dan yararlanabilirsiniz. www.saglikliolalim.com Sizin için yeni bir yaşam tarzı.)