Erdal Erek

Kültürpark bilmecesi

Erdal Erek

erdalerek@gmail.com

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yeni Kültürpark Projesi’ne karşı tepkiler gün geçtikçe artıyor. Belediye yeşil alanı arttıracağız diyor. Projeye karşı çıkan İzmirliler ise yeşil alanın yok olacağını savunuyor. İki tarafta haklı olduğunu iddia ediyor.

Büyükşehir Belediyesi tepkilere karşı boş durmuyor. Projeyi Uluslararası İzmir Fuarı’nda halkın beğenisine sundu. Görsel ve yazılı medyada projeyi tanıttı. İzmir’in simge isimlerini kullanarak destek bulmaya çalıştı. Son olarak Dr. Behçet Uz’un torunlarına projeyi sunarak Dr. Behçet Uz’un hayalinin gerçekleştirilmeye çalıştığı imajı verildi.

Projeye tepki gösteren İzmirliler ise önce sosyal medyada bir araya geldi. Ardından Kültürpark Platformu’nu oluşturarak tepki gösterdi. Platform her alanda tasarlanan projenin yeşil alanları yok edeceğini, Kültürpark’ın şimdiki halinden daha da betonlaşacağını mevcut binaların da yıkılarak yeşil alana çevrilmesini talep etti. Platform dünkü gazetemizin manşetinden, (http://ilksesgazetesi.com/haber/robot-hesap-iddiasi-22162.html) de yer verdiğimiz ciddi bir iddiada bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesinin resmi sosyal medya hesaplarında projeye destek bulmak için sahte takipçi satın aldığı iddiasında bulundu. Söylenenler doğruysa gerçekten vahim bir durum. Madem proje halkın yararına ise neden büyükşehir böyle bir çaba içerisine girsin.

İtirazlara kayıtsız kalmayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültürpark Platformu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin içeriğini platform henüz paylaşmadı. Görüşmede ne konuşuldu, nasıl bir sonuca varıldı bildirilmedi.

Bir taraftan Kültürpark’ın betonlaşacağı kaygısını taşıyan halk var. Diğer tarafta halkın kullanımına daha fazla yeşil alan sunacağını iddia eden İzmir Büyükşehir Belediyesi var. Sanırım Kültürpark bilmecesi kısa sürede çözülemeyecek gibi görünüyor.