Çağdaş Cantürk

Mantıksız Dolar Yükselişi

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları
Hiç kırılmadan gücenmeden söyleyerek başlayayım ki, hayatım boyunca siyasi komplo teorisi üretip buna inanan biri olmadım. Teoriler dinledim. Teoriler oluşturdum. Fakat bunlara asla inanmadım. Körü körüne, aslına şahit olmadığım bir şeye inanmam. İnanmamak bir kenara, büyük bir geyik olduğunu da düşünüyorum. Sahi, dolmadı mı ortalık bir ara İllüminati de İllüminati diye olur olmaz videolarda üçgen arayan insanlarla? Varlığı ve aktifliği bilinmez, ama körü körüne bir şeye inanmak, çok basit. Akla ilk gelen bile değil, kulağa ilk gelen.

Bu defa bir teoriyi, mantık süzgecimden geçirerek doğru bulmaya başladım. Durumu oldukça kritik bulanlardan olmakla beraber, içinde olduğumuz günlerde yükselmekte olan dolar fiyatının sadece ekonomik bir etkiye bağlı olduğunu düşünmüyorum. Bangır bangır bağıran insanlar gibi düşünüyorum. Küresel ve çok soğuk bir savaş var, taraflar birbirlerinin yüzlerine gerektiği zaman çok içten gülüyorlar fakat bütün çark hesap kitap üzerine dönüyor. Denge denilen şey, dengesizliğin kendisi olmuş. Milletler ve ülkeler arasındaki tutarsızlık, tokat yedikçe ‘acımadı ki’ diyen misafir çocuğunun pişkin inadıyla eşdeğer seviyeye ulaşmış. Top tüfek arka planda çalışırken, asıl saldırıların geldiği cepheler bambaşka. Tıpkı, müttefiklerinin kim olduğunu asla öğrenemediğin bir ortam olduğu gibi, her şey belirsiz ve güvensiz.
Bir gecede bu kadar artabilen bir dolar/Türk Lirası alım satım oranı, bu gibi artışları neden anlık yapıyor diye bir düşünmek gerekir. Açıkçası, para odaklı dönen ekonomi ve alışveriş sisteminin sonuna geldiğimizi söylemek istiyorum. Bu söylediğim de benim inandığım bir teori. Görünen o ki, manipülasyona bu kadar müsait, oran sabitinin bu denli oynak olabileceği bir ekonomik model, doğru çalışmadığını ispatlamış durumdadır. Tam olarak bundandır ki, Bitcoin ve Altcoinler gibi sanal para ve alışveriş karşılıkları ile çalkalandı geçtiğimiz sene dünya ekonomileri. Bir arayış olduğu aşikar. Arayışın haklılığı da bir o kadar göze çarpıyor haliyle.
Bir çay molasında yüzde 2 artabilen bir dolar, siyasi ve politik bir malzeme haline gelmiştir. Tarafsız ve objektif bakan bir göz olarak, ülkeler, para birimlerini silah olarak kullanmaktadırlar demek istiyorum. Birini öldürmek, sadece fiziksel bir şiddetle olacak bir iş değildir. Kasteder ve kasıtlı olarak aç bırakırsınız ve ölürler. Bu da bir savaş şekli olmuştur ne yazık ki günümüzde.
Alınmayan önlemler, yanlış ticari hamleler, dışa bağımlı hale getirilen ekonomi, bu silaha karşı savunmaya geçmemiş olmak olarak düşünülmelidir. Karşılığı ülke içerisinde olmayan bir parayla döndürülmeye çalışan ekonomik hamleler, haliyle geri tepmiştir. Bir silah olduğunu söylediğim ‘döviz’, silah görünür bir şekilde bize doğrultulmuş olmasına rağmen, ateşlenebileceği düşünülmemiştir. Ateşlenmiştir.