Çağdaş Cantürk

Manzarayı Görmek İçin Yukarı Tırmanmak

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Şu küçücük tecrübe birikimimden çıkaracağım en paylaşılabilecek aktarımım, çalışkan olmak üzerine olacaktır. Bunu diyecek cesareti, çok çalışkan olmama bağlamıyorum. Tembelliklerime çok hayıflandığım için diyorum. ‘Yapılacaklar Listem’ yanı boş kalan kutuların, yapıldı tikleri atılan kutulardan daha fazla olduğu için rahatlıkla söylüyorum. Her zaman yapacak işlerimin, yaptıklarımdan daha fazla olduğu için çok çok daha üzülerek söylüyorum.

Düşünüyorum, düşündükçe kızıyorum kendime.

Ya Çağdaş, diyorum. Artık yapman gereken şeyleri erteleme! Yap, bitir. Zaten yapmak zorunda olduğun şeyler bunlar! Erteledikçe sen bunları, tamamlayıp yanına tik atman gerektiğini değiştirmiyor. Yetmezmiş gibi, strese sokup seni, ertelediğin kadar canını yakıyor. Ah Çağdaş, zamanında yapıp bitirdiğin işlerin tatminine, ertelediğin süreçte erişebiliyor musun?

Deyimleşmiştir dilimizde. Dağ gibi! Yapılması gereken işler dağ gibi, çıkılması gerekiyor. Dağ çok dik olsa da, en güzel manzara en tepede. Dik taşlara çıkacak enerjin varsa ve çıkmamakta ısrar ediyorsan, tembelsindir, ihmalkar ve üşengeçsindir. Manzarayı görmeye olan isteğini sorgulamalısın. Zirveyi görmek için çaba harcamayı, zirveyi görmeden geri dönenlerden olmanın utancına tercih ederim. Vazgeçmek kendime yakıştıramadığım bir kelime. Vazgeçmemek için sadede zirvede bekleyen manzarayla motive olmam gerekiyor.

Zaman zaman enerjim bitmiyor mu?

İsyanı basıp, arama motoruna ‘İzmir-Psikolog’ yazmıyor muyum?

Her şey bir yana, zor gelmiyor mu?

Çalışkan olmak burada hissettiriyor kendini. Milyarlarca insandan biriyiz sadece. Farkındalığımızı nasıl yaratabiliriz ki çalışkan olmazsak?

Bakımını yapıp, sulamazsan nasıl ki çiçek açmaz tam da bu denklem gibi hayatımızı parlatmak için ona zaman harcayıp onu cilalamamız gerekir. Zamanı verimli kullanmak gerekiyor tıpkı kışın aç kalmak istemeyen karınca gibi. Yoksa bir karıncanın bütün kış yiyeceği kırıntı miktarı ne kadardır ki? Görev bilinci, ona fazladan kırıntı toplatan. Belki de neslin devamı. Çocuklarının geleceği için dişini tırnağına takan ebeveynler gibi. Erteleyebilir mi sorumluluğu bu kadar ciddi olan biri, görevlerini?

Çalışacak enerji varken tembelliğe zaman ayırmak ahmaklıktır. Bu ahmaklık çok kötü hissettiriyor, domino etkisiyle hayatı etkiliyor.

Kendimden biliyorum!