Hulusi Yeğmen

Melek Yatırımcı Nedir?

Hulusi Yeğmen

yegmen1@hotmail.com

Bir melek yatırımcı, genellikle bir şirkette hisse sahipliği karşılığında, bir başlangıç ​​için fon sağlayan zengin bireydir. Genellikle, bilindiği gibi melekler, bir şirketin başlamasına yardımcı olmak için belli bir ücrette yatırım yaparlar. Çoğu durumda, melekler çok küçük olabilecek girişimler için son seçenektir. Ancak hızlı bir şekilde agresif gelir artışı talep eden krediler yerine, melekler kurucuların taahhüdü ve tutkusuyla ve belirledikleri daha büyük pazar fırsatıyla ilgilenirler. Melekler paralarını kaybetmek istemiyor olsa da, hızlı para kazanmaya odaklanmazlar. Bu nedenle de küçük girişimciler için oldukça idealdir.
Terimin Kökenleri
“Melek” terimi bir zamanlar Broadway tiyatro topluluğundaki bir prodüksiyonu kurtarmak için adım atabilen zengin bireylere söylenirdi. Bundan asırlar önce, sanatçılara ve yaratıcı profesyonellere maddi destek veren, böylece yeni eserler yaratmaya odaklanmaları sağlayanlar vardı. İşte bu kişiler günümüz finansörlerin geçmişteki karşılığıdır. Melekler, bir girişimin büyümesi için fark yaratsa da her şeyden önce, yatırımcıdır. Paralarını verip bir noktadan sonra geri isterler. Yatırımlarını geri alma ihtimallerini artırmak için, işletmeleri değerlendirirken genellikle aşağıdakileri göz önünde bulundurur:
 • Kurucuların deneyimini veya kaydı
 • İş planının uygulanabilirliği
 • Yenilikçi veya ses getirecek bir ürün veya hizmet
 • İşletmenin ölçeklenebilir olup olmadığı
 • Mevcut gelir
 • Bir çıkış stratejisi
Melek yatırımcılarla çalışmanın en büyük avantajlarından biri, bankalar gibi geleneksel finans kuruluşlarından daha büyük risk almaya daha istekli olmalarıdır. Ek olarak, melek yatırımcı bir bankanın alabileceğinden daha büyük bir risk alırken, kurucu daha küçük bir risk almaktadır çünkü melek yatırımlar genellikle başlangıçta başarısız olursa geri ödeme yapmak zorunda kalmazlar. Melek yatırımcılar genellikle yıllarca başarıya imza atan iş adamları kadar tecrübeli olduklarından, büyüme hızını artırabilecek bir girişimi detaylıca analiz ederler.
Melek Yatırımcıları Bulmak
Bir melek yatırımı için uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, muhtemelen nasıl bulacağınızı da merak ediyorsunuzdur. En yaygın bağlantılardan bazıları şu şekildedir:
 • Avukatlar
 • Muhasebeciler
 • Girişimciler
 • Crowdfunding siteleri
 • Bölgesel melek ağları
Melekler, yatırım fırsatlarının çoğunu arkadaşlar ve iş ortakları aracılığıyla bulma eğilimindedir, bu nedenle melekleri aramak için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, aynı zamanda girişim fikrinizin olduğunu yaymak da önemlidir. Profesyonel danışmanlarınıza ve ağ kurma etkinliklerinde tanıştığınız insanlara veya iyi bir tavsiye kaynağı olabilecek herkese yatırım sermayesi aradığınızı söyleyin. Kimden ne geleceğini asla bilemezsiniz. Bu nedenle gözlerinizi de açık tutun.