Çağdaş Cantürk

Mezuniyet

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Caanım ülkemin anlam veremediğim bazı yeni gelenekleri var. Hangi kültürden bize entegre olmaya başladığını dahi anlamadığım yeni trendler ve kandırmacalar olduğunu düşündüğüm şeyler bunlar. Şaşırmamak elde değil, bu kadar köklü ve kültürü sağlam hatta geleneklerine bağlı olmasıyla bilinen insanların yaşadığı coğrafyaya nasıl adapte edilebiliyor bu yeni girişimler anlayamıyorum. Fakat halk anlıyor olmalı ki gayet günlük hayatın birer parçası olmaya başladı bunlar.

Aslına bakarsak, bu tür yeni trendler beraberinde bir sektör oluşumunu da getiriyor. Tam da toplumun yumuşak karnı olan yerlerden vurulduğu için, oluşan sektör bir tuzak gibi herkese ‘gel bana gel!’ diyor.

Yeni bir bebek doğacağının haberini alıyor aileler. Bunu ve bebeklerinin cinsiyetini açıklamak istiyor ailelerine. Hemen ‘organizasyon şirketi’ aranıyor.

Organizasyon şirketi?

Yaa.. Organizasyon şirketi tabi.

Nasıl yapılacak yoksa organizasyon? Olmazsa olmazlar listesinde artık organizasyon şirketi de var. Bu da eskiden olan bir sektör değildi.

Devam ediyorum..

Bebeğin cinsiyetini açıklamak için yapılıyor ilk organizasyon ve sonrasında bitmeyen bir yola giriliyor. Doğumuna ayrı, hastaneden çıkmasına ayrı, dişine ayrı çişine ayrı… Bitmeyen bir ‘organizasyon şirketini arayalım’ faslı.

Bir yere geliniyor. Çocuk genç oluyor artık. Okulunu bitiriyor.

Hemen heyecanı sarıyor daha okul bitmeden. Mezuniyet balosunda ne giyecektir? Kiminle dans edecektir.

Mezuniyet balosu artık bir zorunluluk gibi. Gitmezlik yapamıyor konumuna geliyor öğrenciler. Bu da paralel olarak, ailelerin göndermezlik yapamıyor olması anlamına geliyor. Ortada bir fırsat varsa, fırsatı değerlendirecek açgözlüler de her zaman türer benim ülkemde.

Okullar bunu bir değerlendiriyorlar ki sormayın. En lüks otellerde, salonlarda organizasyonlar hemen yapılıyor. İş bu mutlu günü paylaşmak, yılların beraber geçirildiği öğrencileri mezun etmekten çıkıyor. Müthiş bir rantın döndüğü, birilerinin cebine çok güzel paraların döne dolaşa girdiği bir gece haline geliyor. İnanın o insanlar ellerinde olsalar senede 2 defa hatta daha fazla yapmak isterler böyle geceleri.

Haberlerde gördüm. Kahroldum. Tam olarak konunun özeti.

İlkokulu bitiren bir çocuk var ve 200 TL mezuniyet gecesi katılım ücretini ödemiyor. Ailesi 200 TL ücrete tepki olarak okulun önünde bir mezuniyet partisi tadında kutlama düzenliyorlar. Ve okul yönetimi polisi çağırıyorlar.

Ne diye?

İzinsiz gösteri hem de terör propagandası yapıyorlar diye.

Polis ne yapıyor?

Alıp götürüyor aileyi.

Acınası. Çok doluyum bu konuda.

Mutlu günü kutlama olması gereken mezuniyet günü, büyük bir fırsata dönmüş. Aileler de uğraşmamak adına çatırt diye ödeyip parayı hiç de sorgulamıyorlar.

Ne güzel dünya.