Halil Arslan

Müslümanların kutsal mekanı Kabe

Halil Arslan

ilksesgazetesi@gmail.com

Müslümanların kutsal mekanı Kabe
İnsanın ilk evi şeklinde adlandırılan ve her gün yüz milyonlarca Müslümanın, o yöne dönerek ibadet ettikleri kutsal mekan Kabe. Müslümanların ibadetinde çok önemli bir yer tutar. Her gün dünya üzerinde yaşayan milyonlarca Müslüman, nerede olurlarsa olsunlar, Kabe’nin bulunduğu yönü hedef alıp, o yöne doğru namaz kılarlar. Tüm Müslümanların bir gün gelmek için dua ettiği yer. Allah bize de nasip etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği organizasyon çerçevesinde basın kafilesine İLKSES Gazetesi adına ben katılım sağladım.
DİYANET’İN İLGİSİ
Hac ibadeti dünyada emsali bulunmayan bir organizasyon ile gerçekleştiriliyor. İnsanlar ibadetini yaparken kimse kimseye zarar vermemeye çalışıyor. Türkiye adına organizasyonu yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı görevini layıkıyla yapıyor. Uçağın kalkışından, otele gelene kadar, yemek yapılması ve sıcak servis edilmesinde diyanetin çok çok büyü emeği var. Hastalarla ilgileniyor. Ölüm vakalarını büyük bir titizlikle takip ediyor. Şimdiye kadar 16 Türk vatandaşı vefat etti. Türkiye’den hacca kabul edilme nüfusa göre binde bir oranı ile yapılıyor. 2017 ve 2018 yıllarında bu hak tanınıyor. Türkiye’den 80 bin kişi kabul edildi. Halen gelmeye devam eden var. Son kafile 16 Ağustos’ta gelecek. Herkes görevini yapıyor. Başta da belirttiğim gibi çok büyük bir organizasyon, 7 milyon insan aynı anda ibadet mücadelesi veriyor. Kimse kimseye zarar vermiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Remzi Bircan tüm bu sorumluluğu başarıyla yürütüyor. Kendisine hizmetlerinden dolayı Allah razı olsun.

HİRA DAĞI’NA ÇIKIŞ
Hira Dağı peygamberimize Kuran’ı Kerim’in ilk indiği yer. Hira Dağı çok yüksek ve meşakkatle çıkılıyor. Hira Dağı’na sevinçle çıktık. Bu sevinç azmiyle çıkabildik. Yoksa yolda nerdeyse kalbimiz duracaktı. Yaşım 71 ama Allah’ın verdiği irade ile verdiği güçle çıkabildik. Allah kuvvet veriyor, insanlara sabır ve güç veriyor. Hamdolsun bu günlere yetişebildiğimize ve bu zamana geldiğimize.

MEKKE’DE KÜÇÜK BİR ÇOCUK
Mardin Kızıltepeli bir aile küçük çocukları ile hac ibadetini yerine getiriyor. O yaşta anne baba çocuğunu bu kutsal mekana getirmişler. İnsanın duygulanmaması elde değil. Burada herkes azim ve aşkla katılıyor ibadetlere. Buraya gelen anasından yeni doğmuş gibidir. O bütün kalabalığın içinde o küçük yavru dikkatimi çekti. Allah şimdiden çok şanslı kılmış.
YOĞUN PROGRAM
Tüm gün yoğun bir programla geçiyor. Dinlenme aralarında yeni dostlarla tanışma imkanı buluyor insan. Yine bu dinlenme aralarında Eyüp Sultan Camii Baş İmamı Metin Çakar ile tanıştım.

REMZİ BİRCAN PROGRAMI AÇIKLADI
Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Remzi Bircan, ilk kafilenin 18 Temmuz 20018 tarihinde ulaştığı Suudi Arabistan topraklarına son kafileyi ise 16 Ağustos’ta beklediklerini ifade etti. Bircan, “Bu organizasyon büyük bir organizasyon. Konaklamasından iaşe hizmetlerine, sağlıklarından, irşatlarına Mekke-i mükerremedeki otellerinden Kabe-i Muazzamaya intikalleri, almış oldukları hediyelik eşyalarını ülkelerindeki adreslerine teslimatına kadar her alanda, başkanlığımız ilgili kuruluşlarla iş birliği içerisinde vatandaşlarımızın hizmetlerini her daim en üst seviyeye çıkarmanın gayesi içerisinde oldu. Türkiye’den ilk kafilemiz 18 Temmuz 2018 tarihinde Antalya birinci kafile gelmiştir. Hac öncesinde ise gelecek en son kafilemiz ise Ankara 29. kafilesi olacaktır. 16 Ağustos 2018 tarihinde Mekke-i mükerremeye ulaşacaktır” dedi.
DÖNÜŞLER 20 EYLÜL’DE BİTECEK
Bircan, “Hacdan sonra Cidde’den Türkiye’ye dönecek olan İstanbul’a 22 kafilemiz gidecek. 20 Eylül 2018’de en son kafilemizi Medine-yi münevvereden Türkiye’ye uğurlamış olacağız” ifadelerini kullandı. Bircan, en küçük hacı adayının İzmir’den, en yaşlı hacı adayının ise Adıyaman’dan olduğunu belirterek, “En küçük hacımız İzmir’den gelen 11.06.2018 doğumlu İzmir 10. kafileden Ali Rahman Kutlutürk, en yaşlı hacımız ise Adıyaman’dan 1.7.1915 doğumlu 103 yaşında Adıyaman ikinci kafilemizde bulunan Ayşe Topsait teyzemizdir. Hacılarımızın yaş ortalaması 60 civarındadır” dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEDİNE’DE
Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Medine’de Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanlığını ziyaret ederek, “Hacı adaylarımızın sağlıklı bir şekilde ibadetlerini yapmaları birinci önceliğimizdir” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Medine’de Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanlığını ziyaret ederek “2018 Yılı Hac Organizasyonu” kapsamında yürütülen hizmetlerle ilgili yetkililerden bilgi aldı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ankara’dan gelen bir hac kafilesi ile birlikte Medine’ye geldi. Başkan Erbaş’ı Muhammad Bin Abdulaziz Havalimanı’nda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Cidde Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman Sarı, Medine Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Muhammed Zeyd Özel ve diğer yetkililer karşıladı. Beraberindeki heyetle birlikte Mescid-i Nebeviye geçen Başkan Erbaş, Ravza-ı Mutahhara’yı ziyaret etti.

Başkan Erbaş, sabah saatlerinden itibaren Medine’de yürütülen hac hizmetleri ile ilgili incelemelerde bulundu. Medine Havalimanı Ekip Başkanlığını ve Kargo Ekip Başkanlığını ziyaret etti. Başkan Erbaş, iki ay gibi bir süre içerisinde 80 bin hacı adayını kutsal topraklara getirip ibadetlerini yaptırdıktan sonra tekrar Türkiye’ye götürmenin önemli bir organizasyon olduğunu ifade ederek, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak birinci önceliğimiz, hacı adaylarımızın sağlıklı bir şekilde ibadetlerini yapmalarıdır” dedi.
Hac organizasyonun birçok alandan oluşan kapsamlı bir yapısı olduğuna dikkat çeken Başkan Erbaş, “Organizasyon ve koordinasyondan sağlık ve kargo hizmetlerine kadar birçok alanda pek çok arkadaşımız çalışıyor. Bu birimler kendi içerisinde sağlıklı bir organizasyonun gerçekleştirmesi gerekiyor ki hacılarımıza iyi bir hizmet vermiş olalım” diye konuştu.

ŞÜKRÜMÜZ GAYRETİMİZDİR
Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının hac organizasyonunda kırk yıllık bir tecrübeye sahip olduğuna işaret ederek, “Diyanet İşleri Başkanlığı kırk yıldır milletimizi hacca getiriyor. Büyük bir tecrübe oluştu. Günümüzde o hizmetleri daha iyi bir noktaya taşımak hepimizin önem verdiği bir husustur. Arkadaşlarımız, hocalarımız canla başla çalışıyorlar, gayret ediyorlar. Hac İslam’ın en önemli farzlarından birisi, binlerce insanımızın daha sağlıklı hac yapmasına katkı sağlamak da en büyük nafile ibadetlerden birisidir. Dolayısıyla görevlilerimiz hem kendi haclarını yapıyorlar hem de büyük bir fedakârlıkla binlerce hacı adayına hizmet ederek nafile ibadet yapmış oluyorlar. Rabbimizin bu büyük nimeti karşılığında şükretmemiz gerekiyor. Şükrümüz de gayretimizdir, çalışmamızdır.  Ne kadar titiz çalışırsak şükrümüzü o kadar iyi eda etmiş oluruz” açıklamasında bulundu. Başkan Erbaş, yaptığı ziyaretlerde Medine Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Muhammed Zeyd Özel’den, Medine Havalimanı Ekip Başkanı Mehmet Ungan’dan ve Kargo Hizmetleri Ekip Başkanı İdris Bozkurt’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyaretlerde Başkan Erbaş’a Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı eşlik etti.

DİYANET KAFİLESİ KARŞILANDI
Diyanet İşleri Başkanlığı kafilesi Mehmet Öztürk Başkanlığı’nda 8 Ağustos Çarşamba günü saat 10.30’da Cidde Havaalanı’na zamanında ulaştı. Karşılamada Türkiye’nin Cidde Başkonsolosu Dr. Akif Menevşe, Eğitim Ataşesi İsmail Altınkaynak, Basın Ataşesi Bahattin Akyon ve Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman Sarı bulundu. Cidde Havaalanı diyanet karşılama ekibi başta ekibin başkanı Cater Tayyar Doymaz, yardımcıları Şahabettin Karabay ve Abdulkadir Boal ve umre boyunca Cidde’nin yükünü çekmiş Cidde sorumluları Murat Akyol olmak üzere tüm ekip hacılara taze gül takdim etti. Hurma ve zemzem ikram etti.