Düzgün Yalçınkaya

Mutluluğun Resmi Samsun Pidesi

Düzgün Yalçınkaya

dzgn.ylcnky@gmail.com

Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğum Samsun seyahatimden izlenimlerimi aktaracağım bu hafta. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki İzmir gibi bir yerden seyahate başlamanın birçok avantajı var. Türkiye de dolaştığım 23 şehirde de İzmirli olduğumu belirttiğim anda ortamı bir sempati, bir boyoz kokusu alıyor. Şehrimizin ülkemizde gerçekten pozitif bir imajı var. Samsun 1.3 milyonu aşan nüfusuyla denize paralel kentleşmiş bir şehir. Ülkemizin en kalabalık on altıncı şehri, tam 17 ilçesi var. Karadeniz’in en gelişmiş ve en kalabalık şehri. Karadeniz de demir ağı olan tek liman şehri. Yani Samsuna tren ile gelmekte mümkün. Sıcakkanlı, adres tarif etmeyi seven insanlarla dolu, seyahat etmesi keyifli, seyahat edilesi bir kent Samsun. Samsun’da ne yapılır biraz da onlardan bahsedelim.

Samsuna gidildiğinde bana göre ilk yapılması gereken, teleferik ile Amisos Tepesi’ne çıkıp güne muhteşem Karadeniz manzarası eşliğinde serpme kahvaltı ile başlamak olacaktır. Amisos Tepesi’nde belediyenin işlettiği hesaplı bir restoran mevcut. Daha sonra şehri deniz kenarında yürüyerek, yer yer kalabalık caddelerine, ara sokaklarına girerek keşfedebilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi Atatürk, 19 Mayıs 1919 yılında kurtuluş mücadelesini Samsun’dan başlatmıştır. Samsun’a yolunuz düştüğünde Bandırma vapurunu ziyaret etmeyi aman unutmayın. Bandırma vapurunda dolaşırken tarihte yolculuk ediyor adeta insan. Samsun’a gidip Samsun pidesi yemeden dönersek ayıp olurdu diye Bafra ya gidip pideyi yerinden yeme fırsatı da bulduk. Samsun pidesi gerçekten bir sanat. Hatta mutluluğun resmi Samsun pidesi bile olabilir. Samsun’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise kuş cenneti. Kuş cenneti, Kızılırmak Deltası’nda bulunan, Türkiye de görülen neredeyse bütün kuşların yıl içerisinde görüldüğü bir cennet. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türkiye de bulunan 400 civarı kuş türünün yaklaşık 350’si yıl içerisinde Kızılırmak Deltasında bulunan kuş cennetinde görülebiliyor.

Biraz da Samsun ekonomisinden bahsedelim. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) aldığım rakamlara göre, 2017 yılında Samsun yaklaşık 469 milyon dolarlık ihracat yaparak en fazla ihracat yapan 30. ilimiz durumunda. Ülke nüfusuna oranı ve ihracat rakamları sıralamalarına bakarsak Samsun’un ticaret kapasitesinin altında ticaret yaptığını ve ihracatını artırma potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Samsun gelişecek, geliştirilmeye müsait bir şehir. Bu doğrultuda önemli adımların atıldığını şehre ilk adımımı attığım anda anladım. Yeni bir şehir gözlemledim, özellikle üniversiteye yakın bölgelerde bolca yeni inşaatlar yapılıyor. Şehirde dağların denize paralel olması bir avantaja dönüşmüş her yer denize yakın. Denizin kenarına kurulmuş bir şehir Samsun. Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla gelişecek, ticaret hacmini artıracak bir şehir olacağını söylersek, yerinde bir tespit yapmış olacağımızı düşünüyorum.

Her açıdan görülmeye değer bir şehir olan Samsun’a gidin, gezin, görün, öğrenin. Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi gibi gereksiz tartışmalara girmeyin. Gezdiğinizden fazla okuyun, okuduğunuzdan fazla gezin.

En önemlisi de;

Bilgiyle kalın.