Hulusi Yeğmen

Müzikal Zaman Makinası

Hulusi Yeğmen

yegmen1@hotmail.com

HULUSİ YEĞMEN
Bugün sizlere geçtiğimiz günlerde keşfettiğim bir web sitesini anlatacağım. http://radiooooo.com/ üzerinden giriş yapabileceğiniz bu web sitesinde karşınıza bir dünya haritası çıkacak. Bu dünya haritası üzerinden dilediğiniz ülkeye geçerek oranın müziklerini keşfedebileceksiniz. Üstelik ülke seçtikten sonra web sitesinin alt kısmında yer alan tarihler aracılığıyla zamanda yolculuk bile yapabiliyorsunuz. Web sitesinin kendileri hakkındaki açıklamaları ise şu şekilde: “Radiooooo.com - Müzikal Zaman Makinesi! Bir ülke seçin, tarih seçin ve sizi uzağa götürmesine izin verin! Haritadayken ülke ve tarihi seçerek müziğin çalmasına izin verin. Sitede yer alan tüm parçalar dünyanın her yerinden kullanıcılar tarafından keşfedildi. Sizler de bize hazinelerinizi göndererek katkıda bulunabilirsiniz! Radiooooo.com’dan iyi eğlenceler.”
Fransız sanatçı ve DJ Benjamin Moreau tarafından 2013 yılında hayata geçirilen bu sistem, gün geçtikçe gelişiyor ve bünyesinde daha fazla şarkı barındırıyor. Radiooooo basit algoritmalar kullanmak yerine, kitlelerin ortak bir biçimde veri tabanı oluşturmasını sağlıyor. Bu şekilde hem müzik keşfetmiş hem de müziklerin keşfedilmesine olanak sağlamış oluyorsunuz. Sistemde ayrıca “yavaş”, “hızlı” veya “garip” olmak üzere belirlenen üç tür var. Bu üç türden birini ya da birkaçını seçerek karşınıza modunuza göre şarkılar gelmesini de sağlayabiliyorsunuz.
Açıklamada da belirtildiği gibi kullanıcı profili oluşturabilir ve siz de sisteme şarkı yollayabilirsiniz. Bunula beraber dilerseniz beğendiğiniz şarkıları işaretleyerek kendinize bir beğeni listesi oluşturmanız da mümkün. Sitede ülkelerle beraber “Keşif Adası”, “Parti Adası”, “Tembellik Adası”, “Neverland” gibi keşfedilmeyi bekleyen noktalar da yer alıyor. Sitede yer alan ‘Taxi’ modu ile kullanıcılar, dilenen ülkelerin eski ya da güncel müziklerine seyahate çıkabiliyor. Radiooooo’ya web sitesi üzerinden olduğu gibi aynı zamanda iOS ve Android uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlar üzerinden ulaşmanız mümkün. Müthiş bir arşiv için siteyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.