Taner Uyanıker

Ne Kadar Sahibiz?

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Dünya fındık ihtiyacının yüzde 70’ine sahip olan ama halkının yüzde 70’inin fındık tüketemediği ülke insanları hepinize selam olsun. Hayatta sahip olduğunu sandığımız ama aslında sahip olamadığımız şeyleri hiç düşündünüz mü? 

Durun bugünümüzü düşünmeden önce insanlığımızın başına dönelim.  İlk insandan itibaren hepimiz bir şeylere sahip olmak için mücadele ettik. Komün hayatı süren insanlar ilk önce toplayıcılıkla hayatlarını daim ettirirken, bir süre sonra doğanın onların ihtiyacını karşılamadığını görünce avlanmaya başladı. Avlanmak için araç gerece ihtiyaç vardı. İlk önce baltayı bulan insanoğlu buna sahiplendi, ilk sahiplenme işte o gün başladı. Sahip olduğu eşyayı bir başkasına bırakmak isteyen insan bir eşe sahip olmayı ve ondan çocuk yapmayı istedi. Sahip olduğu eşi ve çocuğu koruma iç güdüsü başkalarına ihtiyaç duymasına neden oldu bu da grupların, kabilelerin ve devletlerin ortaya çıkmasını sağladı. İnsan kendi sahip olduklarını ve devletinin sahip olduklarını korumak için savaşlara girişti ve binlerce yıldır sahip olma mücadelesi insan kanında bugüne kadar geldi. 

Günümüzde de bu mücadele devam ediyor. Kısaca değindiğimiz tarihsel sahip olma mücadelesine aslında biraz daha ince baktığımız zaman hiçbir şeye sahip olamadığımızı göreceğiz. Bugün için size deli gibi aşık olan kadının ya da erkeğin aşkına ne kadar sahipsiniz? Ya da ne kadar süre sahip olacaksınız? Bir gün o sahip olduğunuz şey artık sizin olmayacak. İşte çoğu evlilikte bunun üzerine kurulu, evlilik cüzdanındaki imzalar dışında evlilikte çoğu şeye sahip değiliz. Görünüşte var ama gerçekte yok! Örneğin iyi bir işe sahipsiniz ama sahipliğiniz patronunuzun iki dudağı arasında sıkışıp kalmış birkaç kelimeye bağlı! Lakin biz sahiplenmekten,  hayatta sahip olduklarımızı bizden almaktan geri kalmayacak. Nitekim son zamanlarda ülkenin polisine askerine, hukukuna sahip olduğunu zanneden bir cemaat örgütlenmesi de sahip olmanın baş döndürücülüğü altında her şeye hükmedeceğini sandı ve sonunda onlarda aslında hiçbir şeye sahip olmadıklarını gördü. Yazıyı farklı yerlerden farklı örneklerle karmaşık hale getirsem de basit olan şey sahip ol(ama)mak! Yani demem o ki bugün içinde her şeye sahip olduğunu sananlar bir gün elinizdeki güç gidince şaşkına döneceksiniz ama bu insanlık için ne ilk ne de son olacak!