Düzgün Yalçınkaya

Nesnelerin İnterneti ile Gelecek Geliyor

Düzgün Yalçınkaya

dzgn.ylcnky@gmail.com

Selamlar sevgili İlkses okurları. Bu hafta endüstri 4.0 ile başlayan yazı dizimizde nesnelerin interneti ile gelecek geliyor dedim. Peki ama Nesnelerin İnterneti nedir?

Nesnelerin interneti fiziksel nesnelerin birbirleriyle ve ya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Yani vikipedi de nesnelerin, kendi aralarında oluşturdukları akıllı bir ağ olarak tanımlansa da aslında nesnelerin interneti, akıllı fiziksel nesneler, insan ve yine akıllı fiziksel nesnelerin, bilgi ve ya komut alış verişidir de diyebiliriz. Bu iletişim ağının olmazsa olmazı internettir. Yapmış olduğumuz tanımı biraz daha anlaşılabilir hale getirebilmek için bir kaç örnekle pekiştirelim. Örneğin işten eve gelirken eşinizi aramak yerine, akıllı telefonunuzda ki akıllı asistanınıza, buzdolabı ile iletişime geçirip evde eksik bir şeyin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ya da güzel bir kek yapacaksınız ama evden çıkmanız gerekti, akıllı fırını gittiğiniz yerden de yönlendirebilir, anlık fotoğraflarla keki hangi kıvamda isterseniz o kıvamda pişirebilirsiniz. Ya da benzin (yakın zamanda ortadan kalkacak olsa da ) istasyonunda arabanıza yakıt aldığınızda arabanızın akıllı sensörleri sayesinde araçtan inmeden, kredi kartınızı kullanmadan, akıllı sensörler yakıt ücretini ödeyebilirler. Muhtemelen yakıt transferini yapanda yapay zeka olacaktır. Ödemenin de kripto paralar aracılığı ile yapılabileceği ihtimalini güçlü görüyorum. Siz uyanmadan önce ekmek kızartan, su ısıtan, gideceğiniz yerin trafik durumunu size raporlayan asistanlarınız olsaydı güzel olurdu değil mi? İşte nesnelerin interneti tüketim aşamasında bu tür kolaylıkları vadediyor. İşin bir de üretim aşaması var. Akıllı, karanlık, fabrikalarda algoritmalar aracılığı ile birbiri ile iletişim halinde esnek üretim yapılabilecek, üretilen ürünlerin otonom araçlarla deniz, kara, hava ulaşımı sağlanabilecektir. Yeni teknolojiler güvenli, uzun vadede ekonomik, esnek ve hızlı. Elektronik ürünlerin birbiriyle iletişim halinde olduğu yeni dünya ya hazır mısınız?

Apple ilk modelini piyasaya süreli henüz 10 yıl olmasına karşın, günümüzde akıllı telefonlarımız olmazsa olmazlarımız. Yeni dünya düzeninde 10 sene çok uzun bir zaman, 10 yıl önce teknolojinin bu duruma geleceğini söyleseler herhalde çok şaşırırdınız değil mi. Nesnelerin interneti ile ilgili öngörüler, planlar, hayaller sizlere ütopik gelmesin, bunlar yarının gerçekleri. Unutmayın, hayal edebildiğiniz her şey gerçekleşebilir. Nesnelerin interneti ile gelecek geliyor.

Bilgiyle kalın.