Merve Nur Aslan Öz

O “Ah” Çıkar

Merve Nur Aslan Öz

mervenuraslan90@gmail.com

Hak etmediğiniz halde bir zulümle karşılaştığınızda yapabileceğiniz tek rahatlama yöntemidir belki de ah etmek. Bu deyimin alamı kısaca şudur aslında; “Allah’ım, senden gelsin ne gelecekse onun başına benden değil.” Evet, bu cümle acıyı aklımızdan çıkarmaz belki ama en azından hafiflemesine yardımcı olur. O ah nerede kalır bilmiyorum. Dilde mi yoksa kalpte mi?... Bunun cevabı da öyle kolay verilecek gibi değildir insanlar için. Dil sustuğunda kalp nasıl susturulmalı onu da bilmiyorum. Ama elbet kolaylığını sağlar Yaradan öyle değil mi? Ama şunu biliyorum ki; biz görmesek de duymasak da bize yaşattıklarının aynısını gün gelir başka bir zamanda, başka bir insan onlara aynılarını yaşatır. Neden böyle, hatam ne? Diye düşünürken aklına geliverirsiniz… Bundandır ki hayatta asla bencil olmayacaksın insanoğlu, yoksa seni de o kırdığın yerlerden öyle bir kırarlar ki.           
Yunus Emre ne demişti: ‘‘Olsun be aldırma Yaradan yardır. Sanma ki zalimin ettiği kârdır. Mazlumun ahı indirir şâhı. Her şeyin bir vakti vardır.’’ İçten içe üzülen, haksızlığa uğradığını düşünenler genelde ellerinden bir şey gelmeden beklerler, beklerler ki neyi beklediklerinden habersiz. Çünkü bilirsin ki, istersen hakkını helal et, istersen ah etmeyi dilinden hiç düşürmemiş ol. Bizi bizden daha fazla düşünen bir Yaradan’ın olduğunu haksızlığı yapanın da haksızlığa uğrayanın da bir sahibi olduğunu bu yüzden bazı zamanlarda biz affetsek bile belki de affedilmeyecek.
Hayatın bana son birkaç yılda öğrettikleri; alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste ve kimsenin ahının kimsede kalmaz atasözleri ki ben bunlara çok inanıyorum. Ne zaman olacağını, doğru zamanın ne zaman geleceğini bilemeyiz elbette fakat ‘‘ah’’ bir gün kesinlikle çıkar.
Ve emin olun dünyanın neresinde ne ile meşgul olursanız olun, sizin bundan haberiniz olacak ve o haber size gelecektir. Sonuçta ilahi adalet denen şey hala mevcut.
O ‘‘ah’’ ki, acının iç sesi,
O ‘‘ah’’ ki, beddua gibi intikam kokulu olmayıp sadece ince bir serzeniş,
O ‘‘ah’’ ki, onu dil değil sadece kalp söyler…
Sağlıcakla…