Ecz. Hakan Dinçarslan

Obezite Üzerine-1

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

‘Bir zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir.’ Kilo almak, fazla kilolu olmak fazla kilolarla mücadele etmek, yüksek kalorili gıdalara ulaşmanın bu kadar kolay olduğu günümüzde artık önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Ülkeler insanları tehdit eden bu çarpık gıda alımının farkında, tehlikenin boyutlarının nereye gidebileceğinin idrakında olsalar da, yine de durumun düzeltilmesi ile ilgili olarak çokta çaba sarf etmemektedirler. Durum böyle iken sağlığımızı her yönüyle tehdit eden kilo problemlerini çözmek tamamıyla bizim kişisel alışkanlıklarımıza ve yaşam biçimimize kalmaktadır. Kilo verme sürecinde yapılacaklar zincirin halkalarını oluşturur ve bir zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir O nedenledir ki bu süreçteki adımları doğru yönetmeliyiz.

Temel olarak elbette ki kalori hesabına göre aldığınız kalori sarf ettiğinizden az ise kilo verirsiniz. Hesap doğru olabilir ve hangi diyetisyene ya da doktora gidecek olsanız size bu hesabı anlatacaktır.

Ancak biz mutant değiliz ve ömrümüz boyunca maalesef bu kadar dikkatli kalori hesabı yapamayabiliriz. Ayrıca metabolizmamız iyi çalışmıyorsa, kilo vermek için kalori kısıtlaması yapmak yanlış bir yöntem olacaktır. Bedeniniz ve metabolizmanız bozulduysa, daha az yiyorsanız; daha fazla mutsuz, gergin, depresif, yorgun ve endişeli hissedersiniz. Bunun için temele inip açlığa ve metabolizmaya etki eden temel faktörleri incelemek gerekmektedir.

Bir yanda açlık hissimizin artmasına ve fazla yemek tüketmemize neden olan bir takım faktörler varken, diğer bir yanda ise yağ yakımı ve enerji tüketilmesiyle ilgili olarak başka faktörler bulunur. Bu kadar parametrenin olduğu bir durumda insanları suçlamak da pek doğru değildir. Ama her ne kadar kilo verme süreci kolay olmasa da sağlığımız için gerekliliğini ve faydalarını düşünürsek bu süreci yönetmek daha kolay olacaktır.

Her şeyi yaptım birçok yol denedim bir türlü kilo veremiyorum diyorsanız, sağlıklı kilo vermenin bir dizi yöntemlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak sirkadyen ritmine (Vücut saati) dikkat edin. Son 10 yılda yapılan çalışmalar, vücut saatimizin obezite oluşumuna önemli ölçüde etki ettiğini göstermektedir.

Yanlış saatlerde yemek yemek, gece karanlıkta yemek yemek kilo alımını arttırıyor. Neden vardiyalı çalışan işçiler daha fazla kilo alıyorlar? Açıkçası gece yemek metabolizmayı olumsuz etkiliyor.

Sağlıklı kilo vermenin yollarını anlatan bu yazımın diğer bölümlerini haftaya daha ayrıntılı bir şekilde anlatmaya devam edeceğim. Az kalorili daha sağlıklı haftalar diliyorum.

(Sağlıkla ilgili daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için  www.saglikliolalim.com  dan yararlanabilirsiniz. www.saglikliolalim.com Sizin için yeni bir yaşam tarzı.)