Ecz. Hakan Dinçarslan

Obezite Üzerine-2

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Bir önceki yazımızda sağlıklı kilo vermenin yollarından en önemlisi vücut saatimiz demiştik, gece yemek yemenin vücut saatimizi ve metebolizmamıza olumsuz etkilerinden bahsetmiştik

Diğer bir önemli konu sabah kalktığınızda kahvaltınızı mutlaka yapın çünkü sabah vücut pencereleriniz açılır daha sonra 12 saat hiçbir şey yemeyin bu süre sonunda akşam yemeğini yiyin.8-10 saatlik yemek dilimleri ilk başlarda zor gelebilir ve kan şekeriniz düşebilir, bu durumlarda gece yatmadan önce badem yada çok az haşlanmış yada çiğ balık tüketebilirsiniz. Böylece düşük kan şekerinizi engellemiş olursunuz. Saat 20’den sonra kalori alımı obezite oluşumunu artırır o yüzden saat 20’den sonra bir şey yememeniz gerekir.

D vitamini eksikliğinin obeziteye neden olduğu düşünülmektedir. Güneş iştahı azaltmaya yardımcıdır. Güneş enerji üretim merkezimiz olan mitokondrilerin daha iyi çalışmasını sağlar. Uyanır uyanmaz güneşlenmenizi ve parlak ışık almanızı tavsiye ediyorum. Alınan güneşin miktarı kadar saati de önemlidir o yüzden sabah mutlaka güneş almanız gerekiyor. Sabah yapılan güneşlenme tokluk hormonlarının üretimini artırıyor.

Gece fazla ışığa maruz kalmak kilo alımını artırıyor, özellikle mavi ve yeşil ışıklar kilo alımını tetikliyor. Gece mavi ışığa maruziyet metebolizmayı yavaşlatıp enerji tüketimini azaltıyor. Yatmadan önce en az 4 saat öncesinden kırmızı ışık, mum ışığı, ya da kırmızı gözlük takmanızı kilo vermek için öneririm. Kilo alımında uyku düzeni çok önemlidir. Kısa uyku süresi obeziteyi artırıyor. Obeziteyi düzeltmek için önce uyku düzenini sağlamanız ve 7-8 saat düzenli uyumanız gerekmektedir. Soğuk duş almak, ince giymek, zaman zaman üşümekten titremek size garip gelecek ama, bu sizin kilo vermenizi sağlayacak bir mekanizmayı çalıştırmaktadır .

Stres kilo almanıza sebep olan bir faktördür. O yüzden kilo vermek istiyorsanız stresinizi azaltın. Stresle birlikte iştahınız artar. Zihinsel iş yoğunluğu ve stresiniz varsa ve kendi kendinizi bu yoğunlukta yiyorsanız stresinizi ve düşünce yoğunluğunuzu azaltmak için meditasyon yapmanızı tavsiye ederim.

Kilo verme sürecinizde yapacağımız diyetin tüm yaşamımız boyunca uygulanabilir olması gerekir. Şu diyeti uygulayın, şundan yiyin, bundan yemeyin gibi gram gram gıdaların tartılmasını, kalori hesapları yapılmasını pek doğru bulmuyorum.Genel olarak diyetimizde sebze ağırlıklı beslenmeyi akdeniz diyeti dediğimiz güncel mutfağımıza ve yeme alışkanlıklarımıza uygun bol sebze ağırlıklı daha az protein ve mümkünse çok daha az korbonhidratla diyetimizi yapabiliriz. Protein olarak deniz balığı ve kuzu etinin buharda pişmişi yada haşlanmışı ya da ızgarası olabilir. Yine yağ olarak zeytin yağını ve tereyağını tercih etmeliyiz, daha da önemlisi yediklerimizin sırasıdır. Bağırsak geçirgenliğimiz kilo almamızla direkt bağlantılıdır. Bağırsak geçirgenliğimizi en aza indirgemek ve glukoz yükselmesini azaltmak için en önce bol sebze ve lif ağırlıklı gıdaları tüketmeliyiz.

Bu arada kilo vermek istiyorsanız düzenli omega 3 takviyesi almayı da ihmal etmeyiniz. Kötü yağlar kesin, kötü yağlar size kesinlikle kilo aldırır. Tüm bu püf noktalara rağmen temel olarak yinede az yemeniz gerekmektedir.

(Sağlıkla ilgili daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için  www.saglikliolalim.com  dan yararlanabilirsiniz. www.saglikliolalim.com Sizin için yeni bir yaşam tarzı.)