Ecz. Hakan Dinçarslan

Obezite Üzerine-3

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Kilo vermenin doğal ve sağlıklı yollarını anlatmaya devam edelim. Kilo vermek için temel olarak daha az yemek gerekiyor bunu elbette hepimiz biliyoruz. Porsiyon boyutlarınızı küçültün bunun için yemek tabaklarınızı küçülterek başlayabilirsiniz, acıkmadan yemek yemeyin. Yediklerinizin aroması ve tadı önemlidir yedikleriniz daha az olsun ama aroma olarak daha aromalı daha lezzetli olmasına dikkat edin böylece daha az yiyerek doyma isteğinizi daha çabuk almış olursunuz.

Bunun yanında egzersiz kilo veriminde önemlidir yüksek yoğunlukta egzersiz hem iştahınızı bastırır hem de kalori yakmanızı sağlar. Kilo vermek için genelde her türlü egzersiz iyidir. Yoga yapın. Yoga, hem daha az yemenize, hem de daha fazla kalori yakmanıza neden olur.

Kilo almamak ve aldığınız kiloları vermek için hayatta genel olarak sevgi dolu ve eğlenceli olun, pozitif insanlarda açlık daha az olur. İşiniz ve hayatınız hakkında tutkulu olun. Yaptığınız işe tutkuyla sarılın, tutku ve aşk iştahınızı kapatır. Meditasyon yapın ve gün içerisinde konsantre olmaya çalışın konsantrasyonunuz yemek yeme dürtünüzü azaltacaktır.

Gün içerisinde bolca su için. Bol su iştahınızı kapatacaktır. Ayrıca su içmek yağ yakımınızı artıracaktır. Suyu genelde yemekten 2 saat sonra içmeye başlayın. Yemek yerken lokmaları ağzınızda daha fazla çiğneyin ve daha yavaş yiyin. Daha fazla çiğner ve daha az yerseniz yediklerinizden daha çok zevk alırsınız ve dolayısıyla daha az yiyerek doyarsınız.

Sebze ve meyvelerin çoğu hem lif hem de protein kaynağıdır. O yüzden diyetinizde önemlidir. Düşük kan şekerini önler. Kan şekerinizin düşmesi iştahınızın artmasına neden olacaktır, oyüzden dengeli beslenerek kan şekerinizi düşürmemelisiniz.

Sağlıklı kilo vermede insülin dengesi oldukça önemlidir. İnsülin düzeylerinin hızlı yükselmemesi için kan şekerini hızlı yükselten glisemik indeksi yüksek hamburger vb hazır gıdaları tüketmemeniz gerekir.

Solunum egzersizleri yapın, kapalı mekanlarda fazla durmayın, bol oksijen alın, bu sizin daha fazla oksijen almanıza ve buna bağlı kalori yakmanıza neden olacaktır. Soluduğunuz havadaki karbon dioksit arttıkça, bu daha fazla kilo almanıza sebep olacaktır.

Yapay tadlandırıcılardan ve içerisinde monosodyumglutamat içeren yiyeceklerden uzak durun.

Bu arada sürekli aşırı kilo alıyorsanız hormon düzeyleriniz bozulmuş olabilir. Hormonlarınıza baktırın ve doktorunuzla görüşün.

Saunaya gidin, sauna kilolu insanlarda kilo vermeyi kolaylaştırır. Tüm bunların yanında kilo vermenizi kolaylaştıracak işlevsel gıdalar ve gıda takviyeleri vardır:

Elma sirkesi, iştahı bastırır.

Acı biber kilo kaybına neden olur.

Bitter çikolata

Hindistan cevizi yağı (kaprilik asit)

Probiyotikler (Lactobacillusgasseri, L.rhamnosus, B.lactis)

Berberin

Yeşil çay

CLA

CarciniaCambogia

Kasiyum

Yeşil kahve özü

Elma polifenolleri

Yaban mersini

Tabiki yinede kilo vermek için en doğru yol doktorunuza danışmanızdır. Sağlıkla kilo vermek en doğrusudur.

(Sağlıkla ilgili daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için  www.saglikliolalim.com  dan yararlanabilirsiniz. www.saglikliolalim.com Sizin için yeni bir yaşam tarzı.)