Fadime Dumlupınar

Ofis Ortamında Tasarruf

Fadime Dumlupınar

fadimedumlupinar@ilksesgazetesi.com

Tasarruf yapmak hem kişisel hem de toplumsal açıdan iyi bir geleceğin ön koşulu. Tasarruflu olmak, önce israf etmemek demektir. Boşa geçen zaman da, gereksiz yere yanan ışıklar da israftır. Lüzumsuz çalışan her âlet, hor kullanılan her eşya israftır. Bir işin verimsiz yapılması, ham maddelerin ziyan edilmesi, iyi planlama yapılmadığı için kaybedilen zaman ve emek hep israftır. Yapabileceğinin iyisini yapmamak, fırsatları harcamak da israftır.
Pek çok şirket tasarruf etmeyi sadece kriz dönemlerinde gündeme getirip, geçici önlemler alır. Bu şirketlerin çoğu, işyerine alınan gazeteleri kısmak, çayı-kahveyi yasaklamak gibi etkisi olmayan tedbirler alır. Pek çok şirket, işlerin daralmasına aşırı tepki vererek hemen çalışanların bir bölümünü işten çıkarır. Bu, baştan aşağı yanlış bir anlayıştır. Tasarruf, şirketlerin zor zamanlarında değil, refah dönemlerinde yapması gereken bir eylemdir. Tasarruflu olmak, dönemsel bir tedbir değil bir iş yapma biçimi, bir dünya görüşü, bir hayat tarzıdır.
Öncelikle hem ofiste tasarruf yapmak hem de doğayı korumak adına kağıt kullanımına dikkat edebilirsiniz. Ofisteki iç yazışmaları, kayıt altına alınan gerekli evrakları, arşivlenmesi gereken dosyaları kağıt yerine elektronik ortamda gerçekleştirmek oldukça faydalı olacaktır. Baskı alırken önlü arkalı almaya özen gösterin. Eğer yazıcınız bunu desteklemiyorsa işi biten kağıtların arkasını müsvedde olarak kullanın. İşi biten kağıtları mutlaka geri dönüşüm kutusuna atın. Kağıt tasarrufu, ofis tasarrufundan ziyade doğanın ve dünyamızın geleceği açısından önem taşımaktadır.
Ofiste en büyük israf sorunlarından bir tanesi de su sorunu. Elektronik musluklar aslında büyük ölçüde israfı engelliyor. Fakat sistemin kurulması çok zahmetli ve maliyetli olabiliyor. Bu sebep ile kendi tasaruffunuzu kendinizin gerçekleştirmesi çok daha mantıklı bir seçenek.
Ofise mevsim dışı kıyafetler ile gelip ısıtma, soğutma sistemlerine yüklenmek bu aralar oldukça popüler oldu. Özellikle kış aylarında ofiste kısa kollu tshirtler ve gömlekler, ince yazlık elbiseler ile gezen çalışanlara sıklıkla rastlıyoruz. Mevsim şatlarına uygun giyinerek, ısıtma ve soğutma sistemlerinde yapacağımız birkaç derecelik oynama ciddi bir tasarruf sağlayabiliriz.
LED ve CFL aydınlatmalar tasarruf konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Gündüzleri mutlaka panjur ve perdelerinizi açarak hem ısınmanızı hem de aydınlatmanızı güneş enerjisinden sağlamaya çalışın. Kullanılmayan elektrikli aletleri mümkün olduğunca fişte bırakmamalıyız. Böylece; hem enerji tasarrufu gerçekleştirebilir hem de elektrikli aletlerin yaydığı radyasyonu durdurmuş oluruz. Geri dönüşüm hem ekonomiye hem doğaya hem de bireysel tasarrufa oldukça katkıda bulunan bir sistemdir. Ofislerimizde de mutlaka geri dönüşüme önem verip, atıkları plastik, metal ve kağıt olarak ayıralım. Sevgiyle kalın.