Çağdaş Cantürk

Oksimoron

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Emre Karayel ile beraber lugatıma ve bilgi kütüphaneme yeni giren bu müthiş sözcükten bahsedeyim biraz.

Anlam olarak bir araya gelmeleri mantıksız olan kelimelerin oluşturduğu sözde anlamlı kelimelere denmekte. Karışık geldiyse, şöyle deneyelim; genelde birbirine karşıt olan kelimelerle kurulan söylemler de diyebiliriz Oksimoronlar için.

Böyle bahsedince pek anlaması kolay değil, kabul ediyorum. O kadar güzel örnekleri var ki, gündelik hayatın içinde kullandığımız fakat bir o kadar da haberdar olmadığımız. Şaşırmayın, ben de ilk öğrendiğimde oldukça şaşırıp o andan itibaren farkındalığımın nasıl arttığına şahit oldum.

Genelde ikilemeler olarak karşımıza çıkıyor. Örnekler vere vere gideyim.

‘Doğal Davranmak’

Sıklıkla kullandığımız, fakat durup düşününce beraber kullanıldığında anlamı eksik kelime birlikteliği olduğu anlaşılıyor. Doğal davranmak , doğal davranmaya çalışmak ne kadar doğal olabilir ki?

Geçtim. Başka örnek.

‘Benzerlerinden Farklı’

Haydaa! Dediğinizi duymak istiyorum. Gerçek bir oksimoron! Benzer ve farklı kelimeleri ancak bu kadar karşıt olduğu halde beraber kullanılabilir.

Bu farkındalık oluştuktan sonra biraz biraz bende, bir ilan ile artık iyice kavradığımı ve algıda seçiciliğimin arttığına ikna oldum. Bir stajyer ilanı ve içinde geçen oksimoron şöyle.

‘Uzman Stajyer’

Yahu. Stajyer çocuk nasıl uzman oluyormuş?

İhtiyar delikanlı

Canlı sonuç

Bedava danışmanlık

Özel halk otobüsü.

‘Özel halk otobüsünü’ mesela özellikle çok sevdim. Aslında bu oksimoron denilen kelimelerin ne kadar kurnazca kullanıldığını ve algı defansının arkasına sarkmak için kullanıldığını hemencecik fark ettiriyor.

Fakat hala favorimi söylemedim. Emre Karayel sayesinde öğrendim yine. Genelde oksimoronların iki kelime ile oluştuğunu bazı durumlarda daha fazla kelime ile de yapılmış olduğunu söylüyor ve ekliyor. Bir oksimoron var ki, tek kelimeden oluşuyor.

Yalnızız.

Ne anlamlı ve güzel değil mi? Zamanı özetler nitelikte.

Kalabalığız ama yalnızız.

Kalabalığa rağmen yalnızız.

Hep beraber yalnızız.

Yalnızız.

Şuralarda bir yerlerde bana ulaşabileceğiniz bilgiler var. Ne kadar sevinirim keşfettiğiniz oksimoronları benimle paylaşırsanız.

Sevgiyle kalın!