Merve Nur Aslan Öz

Olanlar Oldu

Merve Nur Aslan Öz

mervenuraslan90@gmail.com

Aslında her şey düşündüğümüzden daha karmaşıktır. Gerçeklerin sadece onda birini görüyoruz. Hayatında yaptığın tüm seçimlere ilişkinyüzlerce küçük şey vardır; yaptığımız her seçimle hayatımızı mahvedebiliriz ya da tam tersi iyi ki yapmışım diyebiliriz. Ancak bunu anlamak için belki de 20 yıl geçer ve bizler bunun nedenini asla bilemeyiz. Bu olayı sonlandırmak için elimize bazen sadece bir fırsat geçer. Elimizden geleni yapıp sebebini bulmak için. Kader yoktur denir ya hani ama aslında vardır; kişi kaderini kendi yaratır bir nebze. Evren yüzyıllar boyunca devam etse de, bizler içinde minicik bir zaman diliminde bulunuyoruz. Zamanımızın çoğu ya biz doğmadan ya da öldükten sonra geçip gidiyor. Yaşadığımız zaman dilimi içerisinde ise yıllarımızı; bir telefon, bir mektup, bir bakış, bir karar, adalet, mutluluk, huzur ya da bir şeyleri yoluna sokacak şeyleri bekleyerek boşuna harcarız. O beklediğimiz her neyse asla gelmez, bazen tam geldiğini sanırız ama aslında gelmemiştir.
Hepimiz gelmeyeceğini bile bile bekliyoruz bazı şeyleri işte. Bir daha göremeyeceğimizi bile bile bekliyoruz, bir daha aynı şeyleri yaşayamayacağımızı bile bile bekliyoruz. Öyle anlar oluyor canımız fazlasıyla yanıyor ama yine de bekliyoruz. Teselliyi başka bir şeylerde arıyoruz. Bize göre herkes geri geliyordu, herkes gittiği yerlerden dönüyordu ama bir bizim beklediğimiz olmuyor bir bizim beklediklerimiz gelmiyordu. Unutmak için kitaplara sığınıp, unutmak için okuyorduk.
Ama değişmiyordu, bizler yine bekliyorduk. Gelmeyecek olanı, dönmeyecek olanı, unutulanları, yitip gidenleri…
“O günler, o zamanlar, o insanlar, o kahkahalar gelmeyecek. Boşuna beklemeyin” dediler. İşte bu sefer çaresizce kabullendik. Her zaman açık tuttuğumuz o kapıyı kapatıp üst üste kilitledik ki kendiliğinden gelene kadar açılmasın o kapı.
“Hepimize gelenler geldi ama bir o beklediğimiz gelmedi, bir o beklediğimiz haber gelmedi, bir o gülüşler gelmedi.”
Beklemek bizim yaşamımız
Vapur beklemek
Gün beklemek
İnsan beklemek
Çiçeklerin açmasını
Gecelerin geçmesini
Sayfaların dolmasını beklemek
Beklemek sayrılığa dönüşmesin
Yönetmesin bizi beklemek
Kardeşleri var çok güçlü
Ümit etmek ve ertelemek… (Yeni Türkü)
Sağlıcakla…