Ecz. Hakan Dinçarslan

Otoimmun Hastalıklar ve Diyetin Bu Hastalıklardaki Önemi

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Otoimmun hastalıklar, vücudumuzun doğal savunma sisteminin herhangi bir nedenle harekete geçerek yabancı maddelere karşı oluşturduğu savunma sisteminin vücudun kendisine zarar vermesiyle ilgili hastalıklar zinciridir. Bu çok kısa tanım aslında sağlık hayatımızdaki en zor, en dayanılmaz, en kötü, en uğraştırıcı, birçok hastalığın oluşumuna sebep olabilmektedir. Güncel hayatta bildiğimiz romatoid artrit, lupus, sedef, multiple skleroz, tip1 diabet, thyroid fonksiyon bozuklukları, çeşitli damar iltihaplanmaları, egzamalar, otizm ve daha bir çok hastalık bu otoimmun hastalıklar diye tanımlayabileceğimiz hastalıklar grubuna girmektedir.

Otoimmun hastalıkların nasıl oluştuğu vücudumuzdaki bağışıklık sistemlerinin dengesi (TH1-TH2 dengesi), vücudumuzun immun hücreleri (makrofajar,il1b il10..) ve bunların oluşturduğu savaşçı hücreler ve de bu savaşçıların salgıladıkları sitokinler vb. bu ayrıntılara girmeye burada gerek görmüyorum ancak şunu belirtmeliyim ki; Otoimmun hastalıklar ve bunların oluşumuyla ilgili çok karışık mekanizmaların altında yatan basit sebeplere sizlerin dikkatini çekmek istiyorum.

Otoimmun hastalıklar diye tanımladığımız ve bir türlü yönetemediğimiz bu kronik hastalıklar aslında belki de diyetimi den gelen bazı bileşiklerin alınmamasıyla elimine edebileceğimiz bir hastalıklar zinciridir.

Otoimmun hastalıklarla mücadelede, öncelikle çok iyi bir sindirim sistemi, sağlam fonksiyonel çalışan bir mide ve ardından sızdırmayan diye tabir edeceğim bir bağırsak sistemi şarttır. Sağlam bir midenin en başta asidik bir mide olması gerektiğini bu yüzden antiasit ve proton pompası inhibitörleri gibi mide ilaçlarını kullanmanın sakıncalarını belki daha sonraki bir yazımda bahsedebilirim, ama şunu hemen belirteyim midemizin asidik olması, milyonlarca yıllık bir yapının ürünüdür, bizim atalarımızın da onların atalarının da ve milyonlarca yıl önceki insanların da mideleri asidikti, o yüzden onu bir antiasitle değiştirmeye çalışmak yanlışların en büyüğüdür.

Romatoid artrit, sedef, egzema vb. otoimmun hastalıkların kontrolünde ve mücadelesinde en önemli konuların başında diyet gelmektedir. Çünkü otoimmun hastalıklarda vücudunuzda kronik iltihap seviyeleri yükselmekte ve siz daha fazla iltihapla karşı karşıya kalmaktasınız. Bu durumu azaltmanın, bu hastalıkları yönetebilmenin en etkili yolu diyettir. Bu diyet herhangi bir zayıflama diyeti değildir. O şekilde algılanmaması gerekir. Bu diyet zayıflama diyetiyle karıştırılmamalıdır. Bu diyet Lektin diyetidir.

Otoimmun hastalıkları olan hassas bünyeli kişilerin lektinden arındırılmış gıda diyeti yapmaları gerekmektedir.

Lektinler, gıdalarda bulunan gliko protein yapısındaki bileşiklerdir. Bunlar vücuda girdiklerinde birçok farklı mekanizmayla hem vücudun bağışıklık sistemlerini harekete geçirmekte, hem de bağırsak mukoz yapısını bozarak bağırsaklarımızın geçirgenliğini bozup, bağırsaklarımızı sızdıran bağırsak haline getirebilmektedirler.

O yüzden otoimmun hastalıklarla mücadelede lektinsiz gıda diyeti yapılması gerektiğini tavsiye ediyorum.

Gıdaların içerisinde lektin sınıfına girebilecek birçok madde vardır bunların en başında hepimizin bildiği ve en meşhur lektin olan gluten gelmektedir. Gluten bildiğimiz en popüler lektinlerden biridir Bunun dışında buğday aglutininleri ve hemaglutininler de lektin diye adlandırabileceğimiz maddelerdir. Lektinler glüten gibi bileşiklerin ana ismidir glüten alt başlıklarını oluşturmaktadır. Lektinleri, leptin, pektin, laktoz ile karıştırmayın. Lektinler ve lektinsiz diyetle ilgili daha detaylı bilgiyi www.saglikliolalim.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yine lektinlerle ilgili yakında oluşturacağım ve içerisinde bir çok yemek tariflerinin de olduğu lektinsiz diyet kitabıma bu www.saglikliolalim.com sitesinden ulaşabilirsiniz

Sedef, Romatoid artrid, lupus, egzema, psoriazis gibi otoimmun hastalıklarla mücadelede bu kronik hastalıkların daha iyi yönetilebilmesi lektin diyetiyle, lektinsisiz gıda içerikli diyetlerle mümkün olabilmektedir.

Lektinsiz gıda diyeti diyetisyenlik hizmeti ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yine @lajeunesseizmir Instagram adresinden ulaşabilirsiniz.