Taner Uyanıker

Oynamadan kazandı!

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş’a maçın genelinde baktığımızda beklentilerin altında bir performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Daha önceki derbilerde iyi oynamasına rağmen kaybeden Beşiktaş bu kez kötü oynadığı maçta kazandı.

Maçın ilk yarısına baktığımızda Beşiktaş’ın hücum ağırlıklı orta sahasına karşı daha dirençli olan Fenerbahçe’nin orta sahası üstünlük kurdu ve topla daha fazla oynayan taraf oldu. Bu bölümlerde etkili ataklarda gerçekleştirdi. Beşiktaş’ın burada şansı Van Persie’nin  yerine Fernandao’nun  sahada olmasıydı. Topla oynayan Fenerbahçe iken golleri Beşiktaş buldu. Goller Beşiktaş’ın alışagelmiş organizasyonundan değil duran toplardan geldi. Arka arkaya gelen gollerle Beşiktaş rahatlasa da 2 maçtır boş geçmeyen Tosic bir forvet vuruşuyla skoru bire indirdi. Beşiktaş ikinci yarıda etkisiz Sosa’yı oyundan çıkartıp Necip’i sahaya sürünce orta sahada ki direnç arttı. İleri uçta etkili oyuncuların olması nedeniyle topu ayağında tutmaya başladı. Bu evrelerde Volkan’ın inanılmaz becerisi ve Van Persie’nin bitiriciliğiyle Fenerbahçe beraberliği yakaladı.

Herkesin beklentisi ibrenin Fenerbahçe’ye dönmesiydi. Beklenenin aksine Beşiktaş kontrolü aldı ve Ozi’nin güzel ara pası ve Gökhan’ın etkili ortasıyla Gomez skoru belirledi.  Beşiktaş golden sonra ise çok fazla geriye gömüldü. Bunda İsmail’in oyuna dahil olması etkili oldu. İsmail’in birde çok top kaybıyla oynaması Fenerbahçe’de tüm topların toplanmasına neden oldu. Van Persie’nin direkten dönen şutu dışında ise net bir pozisyon yakalayamadılar. Şenol Hoca’nın hatası Quaresma’yı oyuna almaması oldu. Quaresma oyunda olsaydı Beşiktaş skoru biraz daha ileri taşıyabilirdi. En azından rakipten bu kadar baskı yemezdi. Beşiktaş 2 yıldır süre gelen psikolojik yıkımı iyi oynamadığı bir maçta atlattı. Bundan sonrasında derbilerde daha güvenli bir görüntü ortaya koyacaklardır. Beşiktaş savunma olarak yine kötü bir maç çıkarttı. Savunmada geçen yıldan üç oyuncu değiştirmesine rağmen gelen oyuncularla gidenler arasında pek bir fark görünmüyor. Tosic, Motta gibi patlamaya hazır bir bomba. Beck ise Serdar gibi sadece görev adamı ne eksik ne fazla. Rodolfo bence beklentileri daha karşılar bir düzeyde değil. Ersan ise dün akşam maçı Fenerbahçe’ye vermek için elinden geleni yaptı. Beşiktaş acil savunma için arayışlarına başlamalı.

Maçın hayal kırıklığı: Sosa

Maçın adamı: Mario Gomez