Taner Uyanıker

Ruhsuz takım

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Son yıllarda izlediğim en kötü milli takım vardı sahada ama bundan daha önemlisi hiçbir zaman olmadığı kadar ruhsuz bir takım vardı.  Bu takım çok kötü performanslar sergiledi. En son 2008 Avrupa Şampiyonası’nda yarı final oynarken de hep kötü oynamıştık ama bir mücadele vardı. Bu da bizi yarı finale kadar taşımıştı.

 O günden daha iyi bir kadromuz var ama o günkünden daha mücadelesi zayıf bir takım var. Maçın analizini yapmaya hiç gerek yok. Zaten yapacakta bir futbol ortaya koymadılar. İspanya güle oynaya 3 gol attı isteseler 3 daha da atabilirlerdi. Buna karşılık bizim oyuncularımız kaderine razı gelmiş bir görüntüden öteye gidemediler. Yetenekleriniz sınırlı olabilir. Karşınızdaki rakip sizden kat be kat daha iyi olabilir ama bu mağlubiyeti baştan kabul etmeniz anlamına gelmez. ‘Biz bitti demeden bitmezmiş’ biz kendimiz bitmişiz zaten.

Şimdi teknik ekip, futbolcular ve bir takım aynı tornadan çıkmış köşe yazarları yapılan eleştirilerin haksız olduğunu iddia edecek. Suçluyken mağdur durumuna geçmeye çalışacaklar. Her ağızlarını açtıklarında futbolun profesyonelliğinden bahsedenler, maaşlar konuşulurken biz profesyoneliz diyenler eleştiriler gelmeye başlayınca hepimizden daha duygusal kesiliyor. Madem futbol artık endüstrileşti madem artık duygusallığa yer yok o zaman eleştiriyi de bu çerçevede algılayacaksın. İyi oynadığında sana methiyeler dizenlere, alkış tutanlara başım üstüne deyip ıslıklanınca, eleştirilince nankörsünüz demeyeceksin. Milyon dolarları cebe indirip o formayı sırtına geçirenler biz sizi yenildiğiniz için değil ruhsuz oynadığınız eleştiriyoruz. O forma bir kulüp forması değil milli forma bunu unutmayın.

Arda Turan Türkiye’nin son zamanlarda yetiştirdiği tartışmasız en iyi futbolcularından birisi ama Arda bu turnuvada çok formsuz, formsuzluğundan da öte Milli Takım umurunda değil adeta. Hırvatistan maçından sonra Arda’yı oynatmanın hem Arda’ya hem milli takıma zarar vereceğini yazmıştım.  Nitekim Arda bu maçta ıslıklandı. Görünen köy kılavuz istemiyor ama Fatih Terim galiba başka bir maç ve başka bir futbolcu seyrediyor. Arda’nın ıslıklanma meselesine gelince kendini profesyonel bir futbol satıcısı, taraftarı da müşteri olarak görürsen o kişilerinde beğenmediğinde ıslıklaması kadar doğal bir şey yoktur.