Sevil Petrini

Sağlıklı bir cilt için önce ruh güzelliği

Sevil Petrini

petrinisevil@gmail.com

Geçtiğimiz hafta sizlere kaş bakımı ile ilgili bilgiler paylaşmıştım. Kalıcı makyaj ve makyaj ile ilgili yazılarımı ileriki haftalarda paylaşmaya devam edeceğim.

Sizlere bütün bir yılı geride bıraktığımız bu günlerde ruhunuza ve bedeninize iyi geleceğine inandığım bilgilerimi paylaşmak istedim.

Evet başlıkta sağlıklı bir cilt için önce ruh güzelliği dedim. Çünkü neredeyse hepimizin hayatında var olan stres, gündelik telaşlar, koşuşturmalar ruhsal ve fiziksel olarak bizi yorgun düşürüyor. Doğal olarak bu ilk önce cildimize yansıyor.

Yepyeni bir yıla girmeden önce kendinizi mutlu hissettirebilecek her şeye zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı bir beden ve ruh dinginliği için ilk olarak düzenli uyku şart. Ne yazık ki alışkanlıklarımız, yoğun çalışma temposu, özellikle çalışan annelerin evdeki sorumlulukları çoğumuzu düzensiz uykuya sürüklüyor. Uykusuzluğun beyin fonksiyonları açısından algılama, konsantre olamama, iştah artması, depresyon hali, kalp hastalıklarına kadar olumsuz etkileri olduğu düşülürse belirli bir iş planı, zamanı doğru değerlendirme, önemlilik sırasına göre çalışma programı oluşturulabilir ve düzenli uykuya da zaman yaratılabilir diye düşünüyorum.

Ben suyun en iyi terapi olduğuna inananlardanım. Bana her zaman iyi bir arınma, dinlenme, yenilenmiş hissi verir. Su terapileri için çok pahalı SPA merkezlerine gitmenize gerek yok. Sıcak bir küvet keyfi varsa içerisine ekleyeceğiniz aromatik yağlar sizi hem dinlendirir hem de kan dolaşımını düzenlediğinden cildiniz daha sağlıklı görünür.

Beslenmenin de genel sağlığımıza olduğu kadar cildimize de etkileri vardır. Zamansızlıktan tüketilen fastfoodlar, işlenmiş gıdalar, kızartmalar, hormonlu meyve sebzelerin neredeyse hiçbir faydası yok hatta bizleri çeşitli hastalıklara sürüklüyor. Gelişmiş ülkeler ve özellikle Avrupa ülkeleri bu olumsuz etkilerin bilincine varmış bu yüzden organik beslenme ve üretimine yönelmişlerdir. Organik gıdaların ve pazarların ülkemizde de tercih edilmeye başlıyor olması beni mutlu ediyor. Çoğumuz için pahalı gibi görünseler de hormonlu gıdaların yeterli derecede vitamin ve mineral içermediğini hatırlarsak organik beslenmeye özen gösteririz.

Doğa sporları, ufak yürüyüşler, sevdiğiniz bir yazarın kitabını sakin bir müzik eşliğinde okumak, özlediğiniz dostlarınızla birlikte kahve içerek keyifli sohbetler etmek, dans etmek, resim yapmak, sinemaya gitmek yeni yıl öncesi hem ruhunuzu güzelleştirecek hem de cildinize ve bedeninize olumlu yansıyacaktır. Haftaya görüşmek üzere kendinize iyi bakın...