Yusuf Çağırtekin

Şampiyonluğa götüren 4 faktör

Yusuf Çağırtekin

ysfcgrtkn@gmail.com

YUSUF ÇAĞIRTEKİN

yusufcagirtekin7@gmail.com

Spor Toto Süper Lig 2017/2018 sezonu heyecanı son buldu. Sezonun son haftasında zorlu Göztepe deplasmanında galip gelen Galatasaray, İzmir’de 21. Şampiyonluğunu ilan ederek, taraftarını mutluluğa boğdu. Sarı kırmızılı taraftarlar önceki gece sabaha kadar uyumazken, Türkiye’nin dört bir yanında şampiyonluk şarkıları söylendi. Bana göre Galatasaray’ı bu yarışta mutlu sona ulaştıran 4 ana faktörü sizlerle paylaşıyorum.

1. KADRO PLANLAMASI

Sarı kırmızılı ekip her ne kadar sezona yanlış bir teknik adamla girse de kadro planlamasını hemen hemen doğru yapılmıştı. En geride Muslera’nın yeri garanti iken, stoperde Serdar’ın yanına Maicon gibi Avrupa’da daha önce oynamış ve tecrübeli bir oyuncu getirilmiş ve Denayer ‘de bu iki oyuncuya alternatif olarak düşünülmüştü. Ligin ilk sekiz maçında bu plan tutmuştu ama Denayer Fatih Terim’in gelmesiyle birlikte performansını arttırınca, çevikli özelliği onu 11’in garanti isimlerinden bir tanesi haline getirdi. Serdar ise gerçekten takımın bel kemiği olarak nitelendirilebilir. Zaman zaman hatalar yapsa da şampiyonluk yolunda takıma çok büyük katkılar sundu. Savunmada parantez açılması gereken son isim ise şüphesiz Nagatomo’ydu. Her maçta neredeyse sıfır hata ile oynadı. Bence futbol okullarında sol beklere Nagatomo’nun izletilmesi gerekiyor. Orta sahaya gelecek olursak sezonun başından sakatlanana kadar orta sahada takımı sırtlarken, Donk ise Fatih Hoca’nın gelişi ile özellikle fiziksel olarak kendini diri tutması onu Fatih Hoca’nın bir numaralı tercihleri arasında yer almasını sağladı. Bu oyunculara ek olarak kaptan Selçuk İnan’ın da olumlu katkıları Galatasaray’ın bir anda performansının artmasını sağlamıştı. Ön alanda ise sezonun futbolcusu tartışmasız Bafetimbi Gomis oldu. Toplamda 29 gol atan Gomis, son haftalarda vites küçültüp, önemli penaltı atışlarından yararlanamasa da takımın gol yükünü çekti. Rodrigues ise Fatih Hoca’dan sonra müthiş bir performans ile Galatasaray’ı sırtladı. Feghouli de kritik haftalarda önemli işler yaparak takımın şampiyonluk yolunda ivme kazanmasını sağlarken, buna karşın Eren, Yasin ve Sinan yeteri kadar iyi değillerdi fakat Sinan ligin son maçlarında takımını çok kritik maçlarda ipten alarak şampiyonluğa çok büyük bir katkı koydu. Bu durum aslında takımın kadro planlamasının doğru yapıldığını gösteriyor. Bazı değişkenler Galatasaray’ı yer yer zorlasa da, doğru kadro yapısı sarı kırmızılı ekibi şampiyonluk yarışının içinde durmaya yardımcı oldu.

2. FATİH HOCA’YI GETİRMEK

Fatih Terim’i anlatmamıza gerek yoktur herhalde. Türk futbol tarihinin yetiştirmiş olduğu en başarılı teknik direktörlerinin başında yer alıyor kendisi. Sezona Igor Tudor ile başlayan sarı kırmızılı ekip, ligin ortalarında büyük takımlara karşı alınan travmatik yenilgiler alınca Tudor ile yola devam etmenin hiçbir faydası olmayacaktı. Tudor’da mental olarak çok yıpranmış, takımı yönetemeyecek bir hale gelmişti. Dursun Özbek’in görev süresi içinde aldığı tek doğru karardı belki de Fatih Hoca’yı başa getirmek. Fakat o kadar çok hata yapıldı ki Özbek döneminde, Fatih Hoca’da kurtaramadı onu. Sözün özü, camianın, taraftarın istediği olmuştu. Fatih Hoca gelmişti takımın başına. Galatasaray’da Fatih Hoca olduktan sonra başkanı, yöneticisi olmasına gerek yoktur bence. Takımı sırtlayan tecrübeli hoca, Galatasaray’ı mutlu sona ulaştırmayı başararak, ne kadar doğru bir tercih olduğunu tekrar gösterdi.

3. FİNALLERİ OYNAMA KÜLTÜRÜ

Türkiye’de Galatasaray kadar final oynama kültürü olan bir takım yoktur herhalde. Ligin sonlarına doğru şampiyonluk iddiası olunca sarı kırmızılı ekip, kenetlenmeyi çok iyi başarıp, bir şekilde mutlu sona ulaşmayı başarmayı biliyor. Bazen hocasız, bazen başkansız… Kenetlenme olunca son haftaları oynama kültürü ile şampiyonluğun en büyük favorisi olabiliyor Galatasaray. Bu sezonda aynı şekilde son haftalara şampiyonluk yarışının içinde giren Galatasaray, son haftaları oynama, finalleri oynama kültürü ile Başakşehir, Beşiktaş, Alanya, Akhisar ve Göztepe gibi ekipleri yenerek mutlu sona ulaşmayı başardı.

4. EŞSİZ TARAFTAR

Galatasaray’ı Galatasaray yapan, Türk futbol tarihinin en başarılı kulübü olmasını sağlayan, Avrupa kupalarında ülkenin gurur kaynağı olması için var gücüyle çalışan hiç şüphesiz sahip olduğu eşsiz taraftarlarıdır. Özellikle son haftalarda yenilse de yense de her maçtan sonra Florya’ya destek olmaya giden bu taraftar, Galatasaray’ı bu yarışı en önde bitirmesini sağladı. Taraftarlarını utandırmayan oyuncular ise, şampiyonluğu taraftarlarına hediye etti.

Bir sonraki sene evine dönüyor Galatasaray, ait olduğu yere yani Şampiyonlar Ligi’ne, “106 senelik tarihi, kimsenin yanına bile yaklaşamadığı sayısız başarıları, müzesinde rakiplerinin iki katı kupası olan ilk ve teklerin takımı, var olduğundan beri Türk olmayan takımları en çok yenen Türk takımı, ülkesinin medarı iftiharı, UEFA ve Süper Kupa sahibi, dünyanın en büyük taraftar oluşumu Ultraslan’ın gururu, 1481’den beri kültürün simgesi, 1905’ten beri sporun beşiği, anlı şanlı Galatasaray”