Dr. Mehmet Ali Noyan

Sanat ve Spor Kurslarına Katılan Öğrenciye Ek Puan Geliyor

Dr. Mehmet Ali Noyan

alinoyan47@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları

15 Temmuz Destanı - 15.07.2018

Öğretmenler Günü - 24.11.2017

Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Başlarken - 18.09.2017

Kurban Bayramı ve Gönül Kazanma Seferberliği - 01.09.2017

Ya İstiklal Ya İzmihlal Ruhu - 30.08.2017

Yeni Dönemde Her Öğrencinin Bir Kulübü Olacak - 24.08.2017

Büyüklerimizin Aile Hayatımızdaki Yeri ve Önemi - 17.08.2017

Organik Tarımı Yaygınlaştırarak İşsizliği Azaltma - 11.08.2017

Olumlu Bakış Açısının Önemi - 28.07.2017

Sosyal Medya Depresyonu - 26.07.2017

Doğru Tercih Yapmanın Önemi - 23.07.2017

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü - 15.07.2017

Kıyafetlerimiz Üzerinden Bize Oynanan Gizli Oyunlar - 12.07.2017

Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi - 21.06.2017

Babalar Günü - 18.06.2017

Milli Şuur Eğitimi - 19.05.2017

Anneler Günü - 14.05.2017

Berat Kandili - 10.05.2017

Büyük Konuşmanın Sonuçları - 28.04.2017

Hediyeleşmenin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi - 14.02.2017

Başarının Anahtarı - 20.01.2017

Sabrın Hayatımızdaki Anlam ve Önemi - 27.12.2016

Kelimelerin Sihirli Gücü - 07.12.2016

Tükenmişlik Sendromu – 2 - 30.11.2016

Tükenmişlik Sendromu-1 - 29.11.2016

Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi - 24.11.2016

Sosyal Medya Bağımlılığı - 22.11.2016

Yeni Bir Eğitim ve Öğretim Maratonu Başlıyor - 19.09.2016

Kurban Bayramı ve Bayramın Faziletleri - 13.09.2016

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın Anlam ve Önemi - 30.08.2016

Karne Heyecanı ve Yarıyıl Tatili - 22.01.2016

Kahvaltı Kültürümüze Eklenen Siyah Çayın Sakıncaları - 01.12.2015

Eğitime Nereden Başlamalı? - 11.11.2015

KURBAN BAYRAMI’NIN ANLAM VE ÖNEMİ - 24.09.2015

1 KASIM 2015 TARİHİNDE YAPILACAK SEÇİMLERİN ÖNEMİ - 14.09.2015

- 14.09.2015

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI VE YAŞANANLAR - 30.08.2015

Çalışma Hayatında Esneklik - 2 - 25.08.2015

Çalışma Hayatında Esneklik 1 - 24.08.2015

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki süreçte (muhtemelen bir yıl içinde) sanat ve spor kurslarına katılan öğrencilere ait çalışmaların Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında değerlendirilmesi ve bu kurslara katılarak başarı gösterip belge alan öğrencilere ek puan verilmesi ile ilgili çalışmaları başlatma kararı almıştır.

Bu kapsamda, ilkokul birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadarki eğitim sürecinde sanat ve spor kurslarına katılan öğrenciler katıldıkları her bir kurs için alacakları puanlar toplanarak liseye kayıt sırasında ek puan olarak kullanılabilecektir. Böylece öğrencilere TEOG sınavı sonucunda aldıkları puanlarına puan ekleyerek daha iyi bir liseye gitme yolu açılmıştır.

İfade etmek gerekir ki, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kararı son derece önemlidir. Bu karar sanat ve spor alanında yetenekli olan pek çok öğrencinin keşfedilmesi ve yeteneklerine uygun alanlarda eğitim almalarının yolunu açmıştır. Ayrıca bu karar; ülkemizde sanat ile sporun gelişmesi ve yaygınlaştırılması bakımından da önemli bir adımdır. Henüz uygulama ayrıntısı belli olmamakla beraber bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre bu kararın öğrencilerin liseye kayıtlarında dikkate alınan puanlarının yüzde otuzuna kadar etki edeceği ifade edilmektedir ki bu şu anlama gelmektedir: Bundan sonraki süreçte birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadarki eğitim süreleri boyunca öğrencilerin katıldıkları sanat ve spor kurslarından alacakları ek puanlar liseye yerleşmelerinde esas alınan toplam puanın yaklaşık üçte birini teşkil edecektir.  Başka bir ifade ile TEOG sınavında alınan puanın liseye kayıttaki etki oranı yüzde yüzden yaklaşık yüzde yetmişe düşürülecektir. Bu çok önemli bir karardır. Bu karar küreselleşen dünyamızda öne çıkan esneklik uygulamalarına katkı sağlayacak ve ülkemizdeki eğitimin kalitesini daha da ileriye taşıyacaktır. Bu bağlamda öğrencilerimizin çalışmalarına yönelik değerlendirme uygulamaları için farklı bir açılım getirecek olan bu kararın faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

 

 • Daha iyi bir liseye gidebilmek için gece gündüz ders çalışan, kitaplardaki bilgileri ezberlemeye uğraşan ve süreçte gerek ailesinden ve gerekse çevresinden uzaklaşıp asosyal hale gelen öğrencilerin bu önemli sorunları da çözülmüş oluyor. Bundan sonra öğrenciler hem normal derslerini çalışacaklar hem de sanat ve spor ile ilgilenecekler. Böylece öğrencileri hem bedenen hem de ruhen daha sağlıklı ve sosyal hale gelecekler.
 • Bu kararların hayata geçirilmesi ile uzun zamandır ülkemizde çokça konuşulan okulda şiddet olaylarında önemli bir düşüş sağlayacağı da beklenmektedir. Çünkü öğrenciler sanat ve spor ile uğraşırken bir anlamda deşarj olacaklar ve bunun sonucunda birbirlerine ve/veya çevrelerine şiddet uygulama eğilimleri de azalmış olacaktır.
 • Bu karar sayesinde ülkemizde yetişecek kaliteli sanatçı ve sporcular küreselleşen dünyamızda sanat ve spor alanında artan rekabete karşı koyabilme ve uluslararası aktivitelerde daha iyi bir konuma gelmemizin yolu açılmıştır. Bundan sonra ülkemizde dünyaca tanınmış ünlü sanatçılar ve sporcuların artacağı beklenmektedir.
 • Yılardır ülkemizde devam eden genel liselerdeki öğrenci yığılmasının da bir anlamda azalacağı beklenmektedir. Çünkü bu kararın hayata geçirilmesi ile ülkemizde sanat ve spor alanlarının alt dallarında liseler açılacak ve öğrencilerimizin bir kısmı bu liselere kayacağından genel liselerdeki öğrenci yığılmasının önüne geçilecektir.
 • İlkokul birinci sınıftan başlayacak sanat ve spor kursları bu alanda yeni eğitim kurumlarının açılmasını da sağlayacaktır. Bu anlamda iş hayatına adım atmaya hazırlanan pek çok girişimciye de yeni bir fırsat kapısı açılmış olacaktır.
 • Sanat ve spor alanında açılacak olan yeni eğitim kurumları ülkemizdeki işsizliğin azalmasına da katkı sunacaktır. Bu anlamda sanat ve spor alanında eğitim almış pek çok gencimiz iş sahibi olacaktır.
 • Ülkemizde önemli bir sıkıntı olan yabancı sporcu ve özellikle futbolcuların yerine yerli futbolcularla sözleşme imzalama fırsatı doğacaktır. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığımızın İstanbul’da açtığı “Futbol Lisesi”  bu konuda çok önemli bir adımdır. Bu okulda geleceğin futbolcuları yetiştirilecektir.  
 • Küçük yaştan itibaren sanat ve spor ile haşir neşir olacak çocuklarımız için çağımızın vebası haline gelen teknoloji bağımlılığı gibi pek çok bağımlılığın önüne de geçilmiş olacaktır.
 • Bu kararın hayata geçirilmesi ile okullarda okutulan ders kitapları elden geçirilecek ve sadeleştirilecektir. Bunun sonucunda boşalacak zaman diliminde öğrenciler sanat ve spor ile ilgilenme fırsatları olacaktır. 
 • Küçük yaştan itibaren sporun yaygınlaştırılması ile öğrencilerimizin sağlığını tehdit eden obezite ve diyabet gibi önemli sağlık sorunları da bu anlamda azalmış olacaktır.
 • Öğrencileri en çok rahatsız eden konulardan biri olan sınav kaygısı da azalmış olacaktır.
 • Bu karar dünyada hızla yaygınlaşan esnek eğitim uygulamalarını desteklemektedir.
 • Bu kararın hayata geçirilmesi ile ülkemizdeki ilkokullarda eksikliği ciddi manada hissedilen “beden eğitimi, müzik ve resim” branşlarındaki öğretmenler ilkokullarda çalışmaya başlayacaklardır. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokuldaki öğrenci velilerinin “resim, müzik ve beden eğitimi öğretmeni” ile ilgili taleplerini de karşılamış olacaktır.   
 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı bu kararla ülkemizdeki kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılmasının yolu da açılmış olmaktadır. Nitekim bu kararın hayata geçirilmesi kapsamında “Gençlik ve Spor Bakanlığı” ve “Kültür ve Turizm Bakanlığı” ile protokol imzalayan Milli Eğitim Bakanlığı bu bakanlıkların fiziki ve beşeri imkânlarından faydalanmayı planlamıştır. Bu sayede öğrencilerimiz daha kısa bir zamanda daha çok imkana kavuşma fırsatı elde etmiş olacaklar. Üç bakanlığın gücünü birleştirmesi ve birlikte hareket etme noktasında protokol imzalamaları geleceğimiz diye ifade ettiğimiz öğrencilerimiz için son derece önemlidir. Bu protokol, ülkemizdeki kaynakların daha verimli ve rasyonel kullanılmasını ve maliyetlerin azalmasına da katkı sağlayacaktır.
 • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alına bilgilere göre bu kararın ilk etapta, 12 yıllık zorunlu eğitimin 8 yıllık bölünde uygulanacağı ve önümüzdeki yıllarda orta öğretimde yani liselerde eğitim gören öğrencilerin üniversiteye girişlerinde de uygulanacağı anlaşılmaktadır. Hatta bakanlık yetkilileri Üniversiteye girişte TÜBİTAK yarışmalarından alınan ek puanların sanat ve spor alanında alınacak ek puanlarla birleştirileceği ve bu sayede öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda daha iyi bir üniversiteye girme imkânına kavuşacaklarını ifade etmektedirler.  

Evet Milli Eğitim Bakanlığımızın aldığı bu önemli kararın faydaları sadece yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Yakın zamanda bu kararların hayata geçirilmesi ile hepimiz bunun faydalarını daha somut bir şekilde görme fırsatı bulacağız. Ancak bu kararın çok önemli olduğunu ve kararın iyi bir şekilde uygulanması ile ülkemize ciddi manada kazanımlar sağlayacağını belirtmek gerekir. Bu anlamda bu kararı alanları kutluyor ve kararın ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.