Fadime Dumlupınar

Sanata Doyacaksınız

Fadime Dumlupınar

fadimedumlupinar@ilksesgazetesi.com

İzmir’in kültür sanat hayatı bu yaz ayı boyunca dolu dolu geçti. Hemen hemen her gün kentin çeşitli noktalarında konserler, film gösterimleri, sanat atölyeleri yapıldı. Son dönemde yükselişe geçen sanatsal faaliyetler İzmirliler tarafından da çok sevildi. Bu hafta sonu da yine dolu dolu geçecek. Dikili Çandarlı Kale İçi’nde bugün AİLE ARASINDA yarın ise AYLA filmi gösterilecek. Film gösterimleri 25 Eylül’e dek sürecek. Önümüzdeki hafta çalışı gerçekleşecek 87. İzmir Enternasyonal Fuarı ise tam bir sanat ziyafeti yaşatacak. Konserler, yazarlarla söyleşiler, film gösterimleri ile 10 gün boyunca İzmirliler sanata doyacak. 7 Eylül’de kapılarını açacak olan İzmir fuarı, mir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 16 Eylül’e kadar düzenlenecek Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı olma özelliğiyle de fark yaratıyor. Ana sponsoru Folkart, inovasyon ana sponsoru Vestel ve Etkinlik Sponsoru Migros olan İzmir Enternasyonal Fuarı, Ana Teması “Teknoloji” ile birlikte bu alanda son teknolojik gelişmeleri de İzmirlilerle bir araya getirecek.
Kültür sanat hayatını 10 gün boyunca merkezi olacak Kültürpark, ünlü isimleri de ağırlayacak. Nazan Öncel, Sertap Erener, Hakan Aysev, Kenan Doğulu, Ceza ve öncesinde ünlü DJ Hey Douglas, Aleyna Tilki, Berkay, Gülşen, Fettah Can ve son olarak İrem Derici sahne alacak. 21.30’da başlayacak konserler ücretsiz olacak. Kültürpark’da rock sahnesi de kurulacak. Konserler 3 No’lu Hol otoparkında gerçekleşecek. Gripin, Adamlar, Feridun Düzağaç, Son Feci Bisiklet, Necati ve Saykolar, Vera, Moğollar, Kolpa, Redd sahne alacak. Rock sahnesinde 20.45’te başlayacak konserler ücretsiz ilenebilecek.
87. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda caz müzik severler de unutulmadı. Mogambo Caz Geceleri’nde Zuhal Olcay, Alpay, Hüsnü Arkan, Şenay Lambaoğlu, Kürşat Başar ile Nükhet Yalçın, Melis Sökmen, İmer Demirer ile Ayşe Gencer ve Bülent Ortaçgil sahnede olacak. Giriş ücretinin 30 TL olduğu, 18 yaş sınırı bulunan Mogambo Caz Geceleri konserleri saat 23.00’de başlayacak. Daha pek çok etkinliğin bulunduğu fuardan şimdilik bu ayrıntıları sizinle paylaşalım. Etkinliklerle ilgili geniş bilgiyi haftaya paylaşacağım. Bol sanatlı günler.