Cemal Durmaz

Şehitler Defnedildi, Ya Şimdi

Cemal Durmaz

cemaldurmaz10@hotmail.com

Sevgili okurlar,
İnanın ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Evet bilinen bir cümle, ateş düştüğü yeri yakar.
Ve yaktı da. Şehitlerimizin ailelerinin, yakınlarının yüreklerine, ocaklarına ateş düştü.
Şehit olan astsubay ve jandarma uzman çavuş kardeşlerimizin mekânları cennet olsun, tüm dualarımız tüm şehitlerimiz için, her zaman onları yüreklerimizde yaşatmaya devam edeceğiz ama en büyük ve sürekli olan acılarını daima en yakınları çekecekler bunu da hepimiz biliyoruz.
2017 yılanda kurulan EMUJAD, kuruluşundan beri uzman jandarmaların sorunlarını dile getirmektedir.
Aynı şekilde uzman erbaş arkadaşlarımızın da dernekleri mevcut ve özlük haklarının iyileştirilmesi için çaba harcamaktalar.
Şehitlerimiz için kılınan cenaze namazlarının en ön saflarına bakalım. Hepsi siyasetçi ve üst rütbede komutanlar. Şehidimize değer verdiklerinden cenaze namazlarına katılıyorlar.
Çok güzel, keşke hiç şehit vermesek, hiç cenaze namazı kılmasak. Ama memleketimizde mevcut terörle mücadele devam ettiği sürece bu kahramanlarımıza ihtiyacımız var. Gönlümüz bir tek askerimizin tırnağının bile kanamaması.
Benim söylemek istediğim ise;
Şehit oldukları zaman en üst seviyede siyasetçi ve en üst rütbede komutanlar cenaze namazlarına iştirak ederek, şehidimizin kahramanlığını dile getiriyorlar.
Şimdi soruyorum, şehit olan uzman erbaş arkadaşlarımızın eşleri ile ilgileniyorsunuz, çocuklarının başını okşuyorsunuz da, bu kahraman kardeşimiz şehit olmadan neden insan gibi orduevlerine alınmıyorlar?
Neden sağlığında da bu kahramanların çocukları sevilmiyor, kendi çocuklarının faydalandığı ordu evlerinden faydalandırılmıyorlar?
Neden sosyal ve mali haklarının mücadelesinde, cenaze namazlarında yapılan birlik ve beraberlik aynı şekilde bu kahraman kardeşlerimizin haklı taleplerinde yapılmıyor?
Ne düşünüyorum biliyor musunuz? Bir anne düşünelim, üç oğlu olsun, bir oğlu subay, bir oğlu astsubay bir oğlu uzman jandarma veya uzman erbaş arkadaşımız olsun,
Anne aynı anne, tahsili ne olursa olsun o her evlat için aynı anne, subay oğlu ile çarşıya çıkar ise subay orduevine girebilir, astsubay oğlu ile çıkar ise, subay orduevine giremez, astsubay ordu evine girebilir, uzman jandarma ve uzman erbaş oğlu ile çarşıya çıkarsa, maalesef ordu evine giremez, neden mi? Bu çocuklar ordu evlerinden faydalanamıyor.
Yazıyı okuyan bazı rütbeliler, anne için subay oğlu kimlik çıkarırsa hepsine girer diyecek,
Ama yazımı okuyan arkadaşlarım ne demek istediğimi gayet iyi anladılar.
Bu memleketin her karış toprağı, milletimizin her ferdi ve bayrağımız için canını verirken gözünü kırpmayan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının değişik isimler adı altında orduevleri ayrımı yaparak, ayrıştırma işlemlerine son verilmeli.
Her rütbedeki TSK mensubu personel tüm orduevlerine girebilmelidir. Ordu evleri, subay, astsubay gibi ayrılmamalı, hepsinin ortak bir ismi olmalı, orduevi ismi ile tüm TSK mensuplarının aynı yerden aynı hakları kullanabilme hakkı verilmeli.
Şehit olduğunda personele sahip çıkıyor olmak asla ve asla yeterli değildir. Sağlığında tüm personel ve aileleri eşit haklardan faydalanabilmeli.
Bu konuda tüm dernekler ile bir çalıştay yapılarak, ortak bir çözüm bulunmalı.
Siyasi partilerin başkanları, TBMM’de bulunan sayın milletvekillerimiz, sayın Genel Kurmay Başkanımız lütfen tüm personelin sesini duyun, gerekli çalışmaları yapın, bu yüzyılda, ülkemizin bu sıkıntılı günlerinde, birlik ve beraberlik çağrılarının yapıldığı bu dönemde, rütbeli personel ayrımı yapmadan, tüm personelin orduevlerinden faydalanabilmelerinin yolu açılmalı, yasal düzenleme yapılmalı. Bunu hep birlikte başarmalıyız. Bu ülke, bu asker bu bayrak hepimizin.