Hüseyin Demir

Shane Larkin Milli Takım’da

Hüseyin Demir

h.demirr8@gmail.com

Turkish Airlines Euroleague’deki temsilcimiz Anadolu Efes, 24. haftanın ardından 21 galibiyet ve 3 mağlubiyetle 34 haftalık normal sezon döneminde play-off biletini almayı garantiledi. Euroleague tarihinde sezon bitimine en uzun süre kala play-off’u ilk kesinleştiren takım oldu. Shane Larkin, yine bul yıl Eurolague’deki üstün performansı ve liderliğiyle rekorlara imza atıyor. Geçen yılın Euroleague ikincisi ve Türkiye lig şampiyonu olan Anadolu Efes’in oyuncusu Shane Larkin uzun bir süre spor kamuoyunun gündemindeydi.
Gündemde yer alan Shane Larkin’in devşirme olarak milli takıma katılması söz konusuydu. NBA patentli oyuncu, her maçta üstün performansı ve mücadelesiyle herkesin dikkatini çekmekteydi. Bu yaz NBA takımlarıyla anlaşamayınca tekrar Türkiye’de kalma kararı almıştı. Larkin, 2019-2020 Euroleague Sezonu’nda sayı liderliğinde maç başına ortalama 22 sayı ile birinci sırada yer almaktadır. Aynı zamanda Shane Larkin performans verimlilik puanında birinci sırada. Larkin, Avrupa’nın en iyi oyuncularından biri olarak görülmektedir.
Geçtiğimiz günlerde Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) yaptığı açıklama ile Shane Larkin’in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alması konusunda yapmış olduğu başvuruyu onayladı. 1992 doğumlu oyuncu 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı kanunun 12. Maddesi A bendi uyarınca Cumhurbaşkanı’nın 06/ 02 / 2020 tarihli ve 2020/ 2088 sayılı kararı ile Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığının yanı sıra, Türk vatandaşlığını kazandı. Böylelikle Shane Larkin milli takımımızın formasını giyebilme hakkını elde etmiş oldu.
Avrupa ve dünya basketbolunda çoğu ülke devşirme oyunculardan faydalanmaktadır. İhtiyaç olduğu takdirde devşirme oyuncu alınabilir. Türkiye, basketbol kültürünü oluşturduğunda belirli bir ekol olduğunda belki devşirme oyuncu ihtiyaç olmayabilir. Devşirme oyuncu şuan hemen hemen bütün ülkelerde bir zorunluluk olarak yer almaktadır. Devşirme oyuncu meselesi antrenör camiasında çok tartışılmaktadır. Kimi antrenörler devşirme oyuncu statüsüne önyargılı yaklaşarak altyapılarda nitelikli, yıldız oyuncu yetiştiremiyoruz görüşündedir. Bazı antrenörler de devşirme oyuncuya olumlu yönde ülke basketboluna katkı vereceğini düşünmektedir. Bu görüşlerin dışında klasik bir karşılaştırma örneği yapılmaktadır, 80 milyonlu Türkiye’den neden basketbolcu yetişmiyor da 2 milyon nüfuslu Slovenya ya da Litvanya gibi ülkelerden basketbolcu çıkıyor. Bu vasat bir karşılaştırma örneğidir. Mesele nüfus ile alakalı değildir, kültür ile ilgisi vardır. Organizasyon olarak baktığımızda Litvanya, Sırbistan gibi ülkeler basketbol ülkesi. Biz kulüpler bazında çok iyi bir lige sahibiz Avrupa’da ama bir Litvanya gibi basketbol ülkesi değiliz. Sırbistan, Slovenya gibi ülkelerin kulüp olarak hiçbir başarısı yok. Bizim basketbol ülkesi olmamız için daha çok tabana inmek gerekiyor. A Milli Basketbol Takımı’mızda 2011 yılından bugüne kadar toplam üç devşirme oyuncuya yer verildi. Devşirme oyuncularımız Emir Preldzic (2011, 2013, 2014) , Ali Muhammed (2015, 2016, 2018 ) ve Scott Wilbekin (2018) oldular. A Milli Takım’la en çok milli maça çıkan oyuncu 28 maçla Emir Preldzic oldu.
2007 yılında Avrupa Basketbol Şampiyonasını kazanan Rusya’da, Amerikalı devşirme oyuncu Dzhon- Robert Kholden’in şampiyonlukta önemli önemli bir payı vardı. 2007 Avrupa Şampiyonasından sonra, çoğu ülke FİBA’nın izin verdiği bir devşirme oyuncu hakkını kullandı. Hatta İspanya Basketbol Federasyonu, milli takımlarda devşirme oyuncu sayısının artması için baskı yaptı. Üst üste 3 defa Euroleagu’in en değerli oyuncusu seçilen basketbolun önemli isimlerinden Shane Larkin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçerek ay yıldızlı formayla mücadele edecek. Kanunen isim değişikliği yapmak zorunda olmayan Shane Larkin, milli takım için ismini şuan değiştirmeyecek. Larkin, twitter da yaptığı açıklamada, “Size başarı veya zaferlerin garantisini veremem. Ama size tek bir şey için söz verebilirim. Bu ülke için terimin son damlasına kadar mücadele edip sahip olduğum tüm enerji ve gücümü ortaya koyacağım. Size söz veriyorum” ifadelerini kullandı. Hoş geldin Shane Larkin…