Sevil Petrini

Soğuk havalarda cilt kuruluğuna dikkat edelim!

Sevil Petrini

petrinisevil@gmail.com

Havaların soğumaya başladığı bugünlerde cilt kuruluğu, cilt çatlamaları, kaşınma, nemsizlik gibi problemler daha fazla görülmeye başlar! Böyle zamanlarda eldivenler, cildimiz için nemlendiriciler, bol bol su içmek, aromatik yağlar bu problemleri çözemeye yardımcı olsa da bazı durumlarda uzmanlardan profesyonel yardım almak gerekir.

Cilt kuruluğu probleminiz dikkate alınmadığında ilerleme kat edebilir ve egzama gibi deri hastalıklarına dönüşebilir. Egzama ciltte bir iltihap oluştuğu anlamına gelir. Tedavi olunmazsa o bölgede kaşınma, yanma, pul pul dökülmeler görülür ve cilt kuruduğu için çatlar. Çatlayan ciltte gözenekler açıldığı için mikrop kapar ve enfeksiyona dönüşebilir. Enfeksiyonda daha ciddi hastalıklara dönüşebilir. O yüzden böyle bir problemin başlangıcında hemen bir uzmana başvurmanızı öneririm. Erken müdahalenin sizleri nelerden kurtarabileceğini unutmayın!

Hemen herkeste görülebilen cilt kuruluğu özellikle yaş, güneş, soğuk ve kuru havalar, kullanılan ilaçlar , hormonal değişimlere de bağlı olarak daha fazla etkilenir.

 Yaşlanma ile incelen ciltte yağ bezleri de daha az çalışır. Cildin nemini ve esnekliğini kaybetmemek için özellikle cilt tipine uygun nemlendiriciler, serumlar, cilt yağlarını günlük olarak kullanmanızı öneririm. Özellikle ne zaman başlamalıyım diye soranları duyar gibiyim. 14-15 yaş sonrası bütün herkes cilt tipine uygun temizleme jelleri, köpükler, temizleme sütleri ile her sabah ve akşam düzenli olarak cilt temizliği yapması gerekir. Gün içinde makyaj, kirli hava, sigara dumanı, serbest radikaller göz önüne alındığında temizleme alışkanlığı bir yaşam biçimine dönüşür. Bunu danışanlarımıza hatırlattığımızda ne kadar düzenli cilt temizliği ve bakım yaptıklarına çok kez şahit oldum. Yine çok fazla cildin Ph seviyesini bozmadan asit seviyesi hafif ve organik olanları önererek haftalık peeling ve maskelerini de ihmal etmemelerini tavsiye ederim. 25 yaş üstü kişilerin de aktif içeriklerine dikkat ederek gece kremlerini, serumlarını, göz çevresi kremlerini ilave ederek bakımlarını düzenli yapmalarını öneririm.

 Güneşin zararlı ışınları da cildimizin en büyük düşmanıdır. Bu yüzden yaz kış demeden güneş koruyucumuzu kullanmayı ihmal etmemeliyiz.

Soğuk havalarda kuruluk şikayetleri daha fazla artar. Bu mevsimde özellikle nem azaldığı için bulunduğumuz ortamın nem seviyesini arttırmalıyız. Ben kış aylarında buhar makinesini kullanarak nem seviyesini arttırıyorum. Eğer yoksa nemli havlu sizlere yardımcı olabilir. Yine uyurken boğaz kuruluğunu azaltmak için baş ucunuzda mutlaka  bir bardak su bulundurmanızı öneririm.

 Hormonal değişiklikler ve kullanılan ilaçlarda bazen kuruluk yapabilir. Tedaviniz bittiğinde cilt normale döner korkmayın! Sadece doğru bir uzmana başvurduğunuzdan emin olun.

 Cilt kuruluğunu doğru nemlendiriciler, aşırı bir seviyede ise doktorunuzun önerdiği ilaçlar ile, su ile çok sık temas ettiğiniz bir işiniz var ise eldiven kullanarak, bol su içerek sevmiyorsanız içerisine tatlandırıcı limon, tarçın, elma, portakal ilave ederek, uzun duş almaktan uzak durarak, çok fazla cildinizi sıkan kıyafetlerden uzak durup vücut yağları ile cildinizi koruyarak azaltabilirsiniz.

Küçük gibi görünen ancak hayat kurtaran bu tarz detaylar dikkate alırsak ileride oluşabilecek maddi ve manevi kayıpların önüne geçebiliriz.

Haftaya görüşmek üzere sağlık ve sevgiyle kalın.