Hulusi Yeğmen

Sosyal Medya ve İşletmeler

Hulusi Yeğmen

yegmen1@hotmail.com

İşletmelerde sosyal medya kullanmanın faydaları nelerdir? Şimdi dünya genelinde sosyal ağları kullanan 3 milyardan fazla insan var.  Ve bu insanlar markalarla etkileşimde bulunmak için sosyal kullanıyorlar. Bir araştırma şirketi, sosyal medyada ünlüleri takip etmekten ziyade markaları takip ettiğini ortaya koydu. Sadece Instagram’da insanların yüzde 80'i en az bir işletmeyi takip ediyor. Eğer işletme olarak sosyal ağlardan faydalanmıyorsanız, dünya nüfusunun neredeyse yarısına ulaşmanın hızlı, ucuz ve etkili bir yolunu kaçırıyorsunuz demektir.
Yapılan başka bir araştırmaya göre yetişkinlerin yarısından fazlasının, markanın sözünü tuttuğunu görene kadar markaya güvenmediğini tespit etti. Müşterilerle ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için markanızın insani yönünü göstermelisiniz. Marka değerlerinizi nasıl kucaklıyorsunuz? (Marka değerleriniz var mı?) Müşterilerinizin ve çalışanlarınızın çıkarlarını en iyi şekilde nasıl koruyorsunuz? Ürününüz gerçekten işe yarıyor mu? İnsanlarla bağlantı kurma becerisi sosyal medyanın iş dünyasındaki en önemli faydalarından biridir. Takipçilerinize şirketinizi oluşturan şeyleri anlatın, mevcut müşterilerin ürünlerinizden nasıl faydalanacağını onlara iyice detaylandırın. Bu sayede iyi bir iletişim de kurmuş olursunuz.
Sosyal medya kullanıcılarının çoğu, günde en az bir kez hesaplarına giriş yapıyor ve birçok kişi, günde birden fazla kez sosyal ağları kontrol ediyor. Sosyal medya size her giriş yaptıklarında hayranlarınızla ve takipçilerinizle bağlantı kurma fırsatı verir. Sosyal paylaşımlarınızı eğlenceli ve bilgilendirici tutun; takipçileriniz yeni içeriklerinizi yayın akışlarında görmekten mutluluk duyacaklar. Bu da bir satın almaya hazır olmanın ilk durağı olarak kabul edilir.
Web sitesi trafiğini artırın
Sosyal medya yayınları ve reklamlar, web sitenize trafik çekmenin en temel yoludur. Blogunuzdan veya web sitenizden harika içerikleri sosyal kanallarınızla paylaşmak, okuyuculara ulaşmanın harika bir yoludur. Sosyal sohbetlere katılmak, görünürlüğünüzü arttırmak, yeni insanların dikkatini çekmek, uzmanlığınızı göstermek; web sitenize trafik çekmek için harika bir yol olabilir.
Ne satıyorsanız satın, sosyal medya satmanıza yardımcı olabilir. Sosyal hesaplarınız, satışlarınızın kritik bir parçasıdır. Bu sayede yeni müşterilerinize kolaylıkla bağlanabilirsiniz.
Sosyal medyayı kullananların sayısı artmaya devam ettikçe ve sosyal satış araçları geliştikçe, sosyal ağlar ürün arama ve e-ticaret için giderek daha önemli hale gelecektir.
Sözler, satın alma kararlarının yüzde 20 ila 50’sini çekiyor. İnsanlar ürününüz veya şirketiniz hakkında sosyal medyada konuştuğunuzda, marka bilinirliği ve güvenilirliği geliştirir ve daha fazla satış için kendinizi hazırlarsınız. Bu nedenle sosyal medyada büyük bir izleyici kitlesi olan ve markanızı takip edenlerin dikkatini çekebilecek olan kişilerle ortak olabilirsiniz.
Teknoloji gelişiyor, dünyamız dönüşüyor. Bu anlamda mutlaka bize sunulan nimetlerden de yararlanmamız lazım. Eğer sosyal medya ağlarını bir kenara bırakırsak, işletmemizin gelişme sürecine de darbe vururuz.
Beklenmedik bir hata oluştu!

Beklenmedik bir hata oluştu!

Teknik rapor oluşturuldu. En kısa sürede çözülecektir.
Geri dön