Çağdaş Cantürk

Sosyal Medyanın Çirkin Yüzü

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları

Çağımız iletişim ve teknoloji çağı. Geçmiş yüzyıllarla kıyaslandığında, içinde yaşadığımız günler bilginin anlık aktarıldığı, yeniliklerin ardının kesilmediği, iletişimin kesintisiz sağlandığı, mesafelerin sıfıra indirgendiği bir zamandayız. Bu bağlamda internetin etkisi başı çekmekte.

Hindistan’da bulunan bir buluşun Türkiye’ye iletilmesi bir ‘enter’ tuşu kadar yakın. Yıllardır ütopya olan ışınlanma aslında gerçekleşmekte. Uzayda bir kapsülün içindeki bilim adamının bozulan bir eşyasını, dünyadan çizilen ve yollanan bir 3d yazıcı ile tekrar üretip onarabiliyoruz. Nesneyi göndermek, ışınlamak yerine, bilgiyi ışınlıyoruz. Atmosfere salınan teknolojiler ile, aylar boyunca büyük olasılıklarla doğru tahmin eden hava durumu tahminleri verilebiliyor. Atmosferde bulunan teknolojiden anlık bilgi akışı sağlayan bilgi ve iletişim ağı yine internet.

Sonucu olumlu olsa da, yanlış kullanımıyla baş ağrıtan bir teknoloji de olmaya başladı internet. Sosyal medyanın hayatımızı ne denli kolaylaştırdığı ve hayatımızda aldığı önem çığ gibi büyüdü. Bu denli kontrolsüz büyüyen bir ağ, korkutucu da oluyor. İnsan toplu hareket edebilen bir canlıdır. Dostluklar kurup, hayatı yaşanılabilir kılar. Sosyal medya ile birlikte, insanlar birbirlerinin hayatlarını yan yana olmasa da biliyor olmaya başladılar. Takip etme çılgınlığı, başkalarının hayatına dair merak edilecek bir husus kalmaması sebebi getirdi. Arkadaşlar bile sohbet edecek konu bulamıyorlar çünkü birbirleri hakkında her şeyi sosyal medyadan görüp biliyorlar.

İnsanların birbirlerine olan nefretleri, beğeni alma egosu (like egosu) ile katlanarak çığırından çıkmış durumda. Türk uçağının İran üzerinde düşüp 11 kadının ölmesi sonucunda sosyal medyada dolaşan yorum ve düşüncelerin çirkinliği bana bu satırlarımı yazdıran asıl mesele. İnsanlar, ki insanlıktan çıkmış durumdalar, çirkin düşünceleriyle hayatlarını kaybetmiş insanların ardından nefret ve haset kusmaktalar. Düşünüyorum, insanların tanımadığı ve hayatlarına dair hiç bir fikri olmayan insanlar için sarf ettikleri fikircikleri cahilliklerinden ve bilinçsizliklerindendir.

Fikirler eskiden sözlerle aktarılırdı. Evrilen teknoloji ile ‘gönder’ butonu ile boşlukları büyümüş beyin süzgeci ilişkisi korkutucu durumda. Fikirlerin başkalarını etkilemesi ve onlara fikir olması çok normalleşirken, fenomen ilan edilen kişilerin fikirleri, kitlelerin fikirlerini zehirlemekte. Unutmayın ki, fikirler sizin fikirleriniz ve aklınızda üretilenlerdir. Başkalarının fikirlerinin sizi etkilemesine lütfen izin vermeyiniz. Başkalarının mutsuzluklarıyla mutlu olmak yerine, dertlerine çare olmaya çalışınız.