Taner Uyanıker

Statta şampiyonluk yolu da açıldı

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş dün yeni stadına muhteşem bir dönüş yaptı. 3 yıllık özlem sona erdi. Ekrandan gördüğümüz kadarıyla çok güzel bir stat olmuş. Beşiktaş bu statta taraftarıyla bütünleşerek daha iyi yerlere gelecektir.

Dünkü maça geçecek olursak Beşiktaş için kazanmaktan başka çare yoktu. Özellikle Fenerbahçe’nin puan kaybetmesi Beşiktaş’ı kazanması halinde yarışta öne geçirecekti. Nitekim Beşiktaş zorda olsa sahadan  3 puanla ayrılmasını bildi. Beşiktaş yeni stadıyla beraber ev sahibi olma avantajını eline aldı ve maça hızlı başladı. İlk golü de buldu ama yine önde olma avantajını iyi kullanmadı ve defansın hatasıyla eşitliğe yakalandı. İkinci yarının ilk 20 dakikasında adeta rakibine nefes aldırmadı ve 2 gol buldu ama 2 gol daha da bulabilirdi. Hamza hocanın oyuncu değişikliği ve neticesinde defansın dağınıklığından gelen Bursa’nın ikinci golü oyunun geri kalanının stresli geçmesine neden oldu. Beşiktaş hücum hattını Avrupa standartlarına taşıdı ama ne yazık ki defansı sınıfta kaldı. Özellikle takımın beklerinin yetersiz kalması en önemli sorunlardan birisi. İki tane çok iyi bek Beşiktaş’ın Türkiye’ye ambargo koymasına ve Avrupa’da daha üst noktalara gelmesini sağlayacaktır.

Oğuzhan Özyakup, Sosa ve Quaresma çok iyi top oynadı. Özellikle Quaresma’nın hırsı isteği mükemmeldi. Hücuma Beşiktaş’ı taşıyan isimdi. Hücuma zenginlik takıma ateşleyici etki kattı. Eksiklikleri ise topu ayağında fazla tutması ve çok çabuk sinirlenmesi. Oğuzhan dün yine maestro şefi gibiydi. Oyuna öyle bir bakış açısı katıyor ki beklenilmeyeni yapıyor. İnce ve akıl dolu pasları bir anda rakipten 3-4 oyuncuyu düşürüyor. Defansa daha yakın olmasına rağmen hücum organizasyonu Oğuzhan’sız Beşiktaş düşünülemez.

Beşiktaş’ın yıllarca çözemediği bir diğer durum ise kaleci sorunu. Çoğu yazar Tolga’yı anlam veremediğim şekilde öve öve bitiremese de Tolga Beşiktaş’ın kalecisi olamaz. Kurtardığı maç birkaç ile sayılabilecekken hatalarından kaybedilen maçların sayısını bile hatırlamamız mümkün değil. Boyko’nun yakın mesafeden sert gelen topa müdahale etmesine rağmen gole engel olamamasına ağır eleştirilerde bulunanlar Tolga’nın bu maçta yediği gollerdeki durumuna ne diyecek merak ediyorum. İlk golde erken yattı. İkincisinde ise çaprazdan gelen topu çıkartamadı. Seneye bu takım bu kaleciyle devam etmemelidir.