İrfan Atıcı

Süper Lig’e Ne Kadar Yabancıyız?

İrfan Atıcı

irfanatc2003@yahoo.com

Süper Lig’e Ne Kadar Yabancıyız?
Tüm okuyucularımızla uzun bir aradan sonra tekrar buluşmanın heyecanıyla tüm milletimizin mübarek Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.
Sizlerle futbolumuzda bugün 2-3 yabancı sınırı olduğu günlere gidelim dostlar. Sedat 3’ün olduğu Büyük Savaş ve Küçük Savaş’lı günlere. Çoğu takımda 90’lı yıllarda büyük Mehmet ve Küçük Mehmet vardı mesela. Yerli oyuncu sayısı doğrultusunda hemen hemen her takımda abi olan Büyük bir yerli oyuncu vardı.
2000’li yılların başında ise o dönem Mustafa Hoca’nın yaptığı kural ihlalini kısaca hatırlatmak isterim.
16 Eylül 2000 Beşiktaş Fenerbahçe maçıydı...
Ligin 5. haftasında, Fenerbahçe yönetmeliklere aykırı olarak 6 yabancı oyuncuyu aynı anda sahaya sürdü. Beşiktaş maçı 3-0 hakkıyla kazanmasına rağmen Fenerbahçe maçını, 3-0 hükmen galip gelmiş olarak tescil edildi. Maçın 64. dakikasında Baliç’in yerine Milan Rapaiç’in oyuna girmesiyle, sahaya 6 yabancı futbolcu bulunmuş oldu. Bu durumda, Futbol Federasyonu’nun “5 artı 1” kuralını ihlal eden sarı-lacivertliler, federasyon kararıyla 3-0 hükmen mağlup ilan edildi. Fenerbahçe’de, Beşiktaş karşısında 64. dakikadan itibaren sahada Lazetiç, Andersson, Revivo, Moshoeu, Zoran Mirkoviç ve Rapaiç ile yer aldı.
Bu değerlendirmelerden sonra yeni sezonun genel resmi aşağıdaki gibi dostlar.

Söyleyin bakalım Süper Lig’e ne kadar yabancıyız!!!
Rahmetli Turgay Şeren’in bir spor programında dili sürçmüştü; ana fikri dört kelimeyle özetlemişti. Kendisini rahmetle anıyoruz bu arada.
Takipte kalın dostlar…