Taner Uyanıker

Tarih bu kez oyunu yazacak!

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan derbi belki de son yıllarda çoğu kişinin tanıklık etmediği bir müsabakaya sahne oldu. Beşiktaş baştan sona üstün götürdüğü mücadelenin özelikle 2. yarısında ortaya koyduğu performansla ‘Türkiye’de futbol oynanmıyor ‘diyenlere ‘bu ligde ben varım’ dedi adeta.

Ben şu ana kadar hiçbir derbide bir takımın diğer takıma bu kadar üstünlük kurduğunu görmedim. 3-0 ağır bir skor olmasına rağmen bu maçtan sonra Galatasaraylıların skordan memnun olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Beşiktaş’ın ileri uçtaki oyuncuları son vuruşlarda biraz daha gününde olsalardı maç 7-8 farkla çok rahat bitebilirdi. Beşiktaş bu oyunuyla lig kalitesinin çok üzerinde bir takım olduğunu gösterdi. Başta Galatasaraylılar olmak üzere medyanın önde gelenleri suçlu olarak Tudor’u ön plana çıkartacaklardır. Bunda da tabi ki haklılık payı vardır. Lakin olayın bir de diğer yüzünü görmek gerekiyor. Dün Galatasaray’ın ilk 11’de olan hangi oyuncu Beşiktaş’ın 11’inde yer alabilirdi? Ya da size başka bir soru sorayım, Beşiktaş’ın yedeklerinde Lens, Negredo, Medel, Talisca, cezalı olan birde Caner var. Bu oynamayan oyuncuların kaçı Galatasaray’da direkt oynardı? Bu bile bazı şeyleri bize rahatça gösteriyor. Beşiktaş Galatasaray’dan kadro kalitesi olarak çok üstün. Bunu göz ardı ederek Tudor’u dar ağacına oturtmak o kadar da doğru bir tutum değil. Başka hoca gelse de Beşiktaş yine kazanırdı. Belki bu kadar ezici olmazdı!

Dünkü futbola baktığımızda Galatasaray’ın kötülüğü üzerinden Beşiktaş’ın iyi futbolu değerlendiriliyor. Bence Beşiktaş’ın oyunu Galatasaray’ı kötü yapmıştır. Beşiktaş’ın sahadaki oyun anlayışı Galatasaray’ı adeta refleksiz bırakmıştır. Yoksa özellikle 60 ile 70. dakikalar arasındaki Beşiktaş’ın muazzam oyununa haksızlık yapmış oluruz. Bu maçla birlikte Beşiktaş bir kez daha bu ligin en iyi takımı olduğunu göstermiştir.