Ali Taydaş

Teknoloji Prim Yapma Aracı Değildir

Ali Taydaş

taydas35@windowslive.com

Gelişen teknoloji ile insanlığın bu teknolojiyi en doğru şekilde kullanması gerekmektedir ancak ne yazık ki günümüzde teknoloji, ihtiyacın önüne geçmiş ve sistemin dayattığını keyfe keder olarak kullanan kişiler olunmaya başlanmıştır. Teknoloji doğru bir şekilde ve ihtiyaç olduğunda kullanılırsa en iyi tüketici olunur. Maalesef teknolojiye açlık giderek artmaktadır. Hep daha fazlasını istemek, devamlı son ürüne sahip olma dürtüsü ve insanlar arasında, ‘Ben en iyisiyim ve en iyisi de benim elimde’ takıntısı giderek artmaktadır. Teknoloji artık ihtiyaçtan değil, karşılarındaki kişilere kendilerinin elindekiler ile en iyi olduğunu gösterme şekli olarak kullanılmaya başlanmıştır. Elindeki telefon ile prim yapma çabaları, hiç kullanmasa bile en iyi uygulamaların bulunduğu telefon, tablet ve bilgisayarlar ile insanların kendilerini iyi hissetmeleri teknolojinin geldiği en kötü durumlardan birisidir. Her şeyden önce teknoloji prim yapma aracı değildir. Bu yüzden teknolojiyi doğru algılayıp doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmemiz gerekmektedir. Ünlü İngiliz iş adamı John Hegarty’in dediği gibi, ‘Sadece teknoloji sayesinde kendinizi yaratmanızın ve ifade etmenizin kolaylaşması, bunu iyi yaptığınız anlamına gelmez.’
Geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi teknoloji insanların ihtiyaçlarını karşılamak için üretilip geliştirilmektedir. Ülkemizde birçok teknolojik ürünün fiyatı oldukça yüksektir. Hal böyle olunca gerek telefonlar, tabletler gerekse bilgisayarlar gibi sıkça kullandığımız teknolojik ürünleri alırken öncelikle o ürüne ne kadar ihtiyacımız olduğunu belirlemeli ve gerçekten ihtiyacımız olmadıkça elimizde bulunanı en iyi şekilde kullanmaya devam etmemiz gerekmektedir. Yeni bir bilgisayar alırken onu neden aldığımızı ve ne için kullanacağımızı iyi bilmeliyiz. Sadece film izlemek ya da sosyal medyada vakit geçirmek için en iyi ve en yüksek fiyatlı ekran kartına sahip olmak hiçbir işimize yarmayacağı gibi gereksiz ve masraflı olacaktır. Aynı şekilde yüksek çözünürlüklü oyunlar için düşük özelliklere sahip ve ucuz bir bilgisayar almak da işinize yaramayacağı için gereksiz artı masraflar yaratabilmektedir. Bilgisayar alırken öncelikle isteğimiz doğrultusunda o bilgisayarın özelliklerini öğrenip ona göre almak en doğru karar olacaktır. ‘Özellikler’ darken gidip de anakart üzerindeki yonga setinin entegre sayısını araştır öğren ona göre al demiyorum ama en azından artık herkesin biraz da olsa ne işe yaradığını bilmesi gerektiğini düşündüğüm ekran kartı, işlemci gücü, ram sayısı gibi önemli olan ana parçaları öğrenip bilgisayarı almadan önce fiyat ve ihtiyaç olan performansa göre alınması gerekmektedir.
Aynı şekilde bir telefon alırken de geçerlidir bu kurallar. Günümüzün teknolojisi ile artık telefonlar sadece konuşmak için kullanılmıyor. Bir bilgisayarda yapılabilen birçok şeyi yapabiliyor, bir profesyonel fotoğraf makinası kadar olmasa da çok kaliteli fotoğrafları telefonlarda da çekebiliyoruz. Bu yüzden akıllı telefon alırken de önce neden aldığımızı, ihtiyacımızın ne olduğunu iyi belirlememiz gerekmektedir. Sosyal medyanın da etkisi ile telefonlara olan ihtiyaçlar giderek daha da farklılaşıp sürekli artmaya devam etmektedir. Bu yüzden eğer daha güzel fotoğraflar çekmekse amacımız en iyi merceğe sahip kameralı telefonu almalıyız. Yüksek grafiklere sahip oyunları oynamak istiyorsak en iyi işlemciye ve ekran çözünürlüğüne sahip telefonları araştırıp ona göre satın almalıyız. Telefon ile fazla vakit harcamıyor sadece sosyal medyayı kullanmak için ya da mesajlaşıp konuşmak için en pahalı, en iyi kameraya ya da en yüksek işlemciye sahip telefonu almak gereksiz olacaktır. Unutmayın önce ne için isteğinizi çok iyi bilin.